18 kwietnia w Łodzi inaugurowano wspólną samorządową kampanię przygotowaną z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do UE. Niech tegoroczny 1 maja we wszystkich polskich miastach będzie radosnym świętem.

1 maja 2019 roku będziemy świętować 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez te wszystkie lata, dzięki współpracy, wymianie doświadczeń, środkom europejskim oraz zaangażowaniu lokalnych społeczności wokół europejskich wartości, nasz kraj przeszedł niesamowitą metamorfozę.

W miastach widać to najlepiej. To nie tylko nowa infrastruktura, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, czy nowe obiekty sportowe i kulturalne. Od 15 lat Polska jest częścią wspólnego rynku, którego łączne PKB ustępuje na świecie wyłącznie USA. Tysiące firm działających w polskich miastach potrafiło z powodzeniem wykorzystać możliwości, jakie daje taka sytuacja. I choć trudno przecenić wpływ członkostwa w UE na gospodarkę lokalnych ojczyzn, warto również pamiętać o licznych programach wymiany dla młodzieży, szkoleniach i kursach dla pracowników różnych branż, rozwoju turystyki oraz wielu projektach społecznych podnoszących jakość życia oraz niwelujących nierówności.

- Europa to nie jest jakaś „odległa Bruksela”. Europa to my! Nasze miasta są miastami europejskimi! Jesteśmy Europejczykami! Pochwalmy się naszymi sukcesami! - pisze w zaproszeniu skierowanym do miast prezes Związku Miast Polskich, Zygmunt Frankiewicz. Zachęca, by dzień 1 maja w polskich miejscowościach był radosnym świętem dla mieszkańców. - Chcemy, aby to właśnie z naszych miast i gmin poszedł w świat głośny przekaz europejski. Gorąco zachęcam Państwa do organizowania w Waszych miastach uroczystości, koncertów, konkursów i wszelkich innych wydarzeń dla mieszkańców, tak aby zaangażować ich we wspólne świętowanie rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Aby nadać wszystkim planowanym w miastach wydarzeniom związanym z rocznicą jednolity ogólnopolski charakter, Związek wraz z miastami przygotował wspólną samorządową kampanię europejską, na którą składają się: wspólna grafika dotycząca rocznicy 1 maja (można ją wykorzystywać do druku plakatów, do komunikacji internetowej czy innych form promocji na dowolnych nośnikach), spot video (cztery 15 sekundowe i jeden 2 minutowy spot pokazujący różnorodne korzyści z naszego członkostwa w UE) oraz działania w mediach społecznościowych. W ramach kampanii proponujemy również, aby wspólnym elementem obchodów w miastach było odśpiewanie 1 maja o godz. 12:00 „Ody do radości”. Wszystko opatrzone hasztagiem #DziękUEmy.

Wszystkie materiały dla miast dostępne są na podstronie TUTAJ.

Spot kampanii 2 minuty 19 sekund

Spoty kampanii 15 sekund


  • wersja 1

  • wersja 2

  • wersja 3

Zachęcamy do korzystania.

18 kwietnia w Łodzi planowana jest inauguracja wspólnej samorządowej kampanii przygotowanej z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.