18 tysięcy losowo wybranych mieszkańców stolicy zaproszono do udziału w Warszawskim Panelu Klimatycznym. Będą wypracowywać rozwiązania, które mają m.in. poprawić efektywność energetyczną miasta.

Rozmowa o odnawialnych źródłach energii i wydajnej energetycznie infrastrukturze miasta jest konieczna w dobie zmian klimatycznych. Tak jak obiecywałem, razem z warszawiakami wypracujemy plan działań dla redukcji gazów cieplarnianych – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Trzeba działać już teraz, dlatego zachęcam do udziału w pierwszym Warszawskim Panelu Klimatycznym. Głos mieszkańców będzie dla mnie wiążący – dodaje prezydent stolicy.

Celem Warszawskiego Panelu Klimatycznego jest wypracowanie przez mieszkańców rekomendacji w sprawie zwiększania efektywności energetycznej stolicy oraz udziału odnawialnych źródeł energii w zasilaniu miasta. Dyskusja między warszawiakami zostanie poprzedzona wystąpieniami ekspertów oraz przedstawicieli ratusza, którzy powiedzą, jakie wyzwania stoją przed Warszawą, wyjaśnią ramy prawne, w których działa miasto oraz przedstawią swoje rekomendacje. 

Efektem pracy uczestników panelu będzie zestaw rekomendacji dla miasta i prezydenta stolicy. Te, które otrzymają ich największe poparcie, będą miały charakter wiążący. Wszystkie zostaną zebrane w raporcie i zaprezentowane w styczniu 2021 roku. Paneliści za udział w panelu otrzymają wynagrodzenie w wysokości 400 zł.