Standard Minimum na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami
59 gmin skupionych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk – Gdynia – Sopot, jako pierwsza metropolia w kraju, przyjęło Standard Minimum na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami.
niepe_nosprawni-pixa.jpg
fot. pixabay.com

W co czwartej pomorskiej rodzinie żyje osoba z niepełnosprawnością. Te osoby oraz ich opiekunowie doświadczają różnych form wykluczenia społecznego. Aby te ograniczenia w różnych obszarach życia minimalizować oraz włączać w życie społeczne każdego mieszkańca, gminy skupione w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk – Gdynia – Sopot przyjęły Standard Minimum na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami.

Szkolenia dla przedstawicieli służby zdrowia, nauczycieli i urzędników, działania edukacyjne, zamówienia publiczne z klauzulami społecznymi, bezpłatne punkty porad prawnych, doradztwo zawodowe, metropolitalna baza danych obejmująca np. gabinety lekarskie ze specjalnym wyposażeniem i procedurami – to tylko niektóre z rozwiązań mających ułatwić życie osobom z niepełnosprawnością w metropolii. 

Obszar Metropolitalny Gdańsk – Gdynia – Sopot wprowadza zakrojone na szeroką skalę rozwiązania systemowe dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, ujęte w Standardzie Minimum na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami i Otoczenia. 

– Standard to pierwszy krok w kierunku jak najszerszego włączania osób o szczególnych potrzebach w każdy aspekt życia społecznego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Niestety wykluczenie – czy to z życia zawodowego, społecznego, towarzyskiego, finansowego czy zdrowotnego, z którym się stykają, często jest podwójne – dotyczy zarówno samej osoby z niepełnosprawnością, jak i jej opiekunów, rodzeństwa. Pamiętajmy, że niepełnosprawność może dotknąć każdego z nas, w każdej chwili, może się też np. pojawić konieczność opieki nad niesamodzielnym seniorem w rodzinie. Dlatego chcemy budować system, którego głównym celem jest nie tylko wsparcie osób w ich niepełnosprawności, ale włączenie ich w życie naszych gmin – dodaje Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. 

Standard Minimum na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami wypracowany został przez grupę ponad 80 ekspertów i praktyków, m.in. przedstawicieli samorządów, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, reprezentantów służby zdrowia, placówek edukacyjnych i terapeutycznych oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych.

To zbiór działań, które zostaną wdrożone w 59 samorządach OMGGS. Są to dokładne wytyczne dla włodarzy, jak wprowadzać w metropolitalnych miastach, gminach i powiatach działania na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami i ich otoczenia. Standard obejmuje 30 konkretnych zadań dla samorządów, stawiając w pierwszej kolejności na świadomość i edukację.

Standard zakłada także kompleksowe wsparcie od urodzenia, a nawet od informacji o niepełnosprawności dziecka jeszcze przed urodzeniem, do śmierci osoby z niepełnosprawnością lub jej opiekuna.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY