SAMORZĄDOWY OKRĄGŁY STÓŁ: POMOC UKRAINIE
Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk zaprasza na otwarte spotkanie Samorządowego Okrągłego Stołu z udziałem publiczności 9 maja br. do Hali Stulecia. Celem spotkania jest m.in. wypracowanie modelu długotrwałego wsparcia systemowego dla uchodźców.
POMOC DLA UKRAINY
9-05-wroclaw__1_.jpg

Samorządowy Okrągły Stół to inicjatywa Ruchu Samorządowego – Tak dla Polski, realizowana w partnerstwie z reprezentantami strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w tym Związku Miast Polskich, Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych oraz zaproszonymi przedstawicielstwami Ukrainy i Komisji Europejskiej.

***

Pismo zapraszające Prezydenta Wrocławia:

Szanowni Państwo!

Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek zdajemy egzamin z naszej solidarności. Patrząc na postawę Polek i Polaków, widzę, że nie uchylamy się od niego, więcej – zdajemy ten test z człowieczeństwa celująco. Bardzo za to dziękuję. Jednak przed nami nie pomocowy sprint, a bardzo długi marsz, do którego musimy być przygotowani.

W Polsce mieszka już ponad 3,1 mln Ukraińców (stan na 1.04.2022 r., dane z raportu Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse, przygotowanego przez Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza). To dwa razy więcej niż przed wojną (stan na 1.02.2022 r., tamże). Ta liczba wciąż rośnie. Większość przybyszów z Ukrainy wybrała jako swój polski dom obszary metropolitalne dwunastu miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Ponad połowa (ponad 1,3 mln) – stolice tych regionów.

Dużą część wysiłku związanego z przyjmowaniem oraz instytucjonalną pomocą dla uchodźców wzięły na siebie samorządy lokalne i organizacje pozarządowe. Aktywnie wspierają ich w tym przedsiębiorcy i środowiska akademickie. Samorządy są też w stałym kontakcie i współpracy z administracją rządową. 

To, co z całą pewnością można stwierdzić po dwóch miesiącach od wybuchu wojny, to fakt, że napływ uchodźców ujawnił stan naszego Państwa. Zarówno nasze mocne strony, umiejętność samoorganizacji i silny odruch bezwarunkowej solidarności, jak i liczne słabości, szczególnie te instytucjonalne. I o tych wyzwaniach chcemy rozmawiać.

Świadomy potrzeb uchodźców z Ukrainy – głównie kobiet i dzieci – którzy zostali zmuszeni do tego, by współtworzyć nasze lokalne wspólnoty przynajmniej przez kilka najbliższych lat, zapraszam na otwarte spotkanie Wrocławskiego Okrągłego Stołu w Hali Stulecia we Wrocławiu. Inicjatorem spotkania są samorządowcy – wójtowie, burmistrzowie i prezydenci – z Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Wspólnie z partnerami ukraińskimi, przedstawicielami administracji centralnej, stroną społeczną i zaproszonymi ekspertami dyskutować będziemy o potrzebie systemowego oraz długotrwałego wsparcia. Chcemy razem wypracować modele dobrych praktyk, a także przedstawić propozycje koniecznych zmian w przepisach prawa, które pozwolą odpowiedzieć na wyzwania, z jakimi mierzymy się i będziemy się mierzyć w najbliższych miesiącach oraz latach.

(-) Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

***

SAMORZĄDOWY OKRĄGŁY STÓŁ
SAMORZĄD – RZĄD – ORGANIZACJE POZARZĄDOWE– UKRAINA – BIZNES – NAUKA
PROGRAM RAMOWY

Otwarte spotkanie Wrocławskiego Okrągłego Stołu z udziałem publiczności w Hali Stulecia

11.00 – 11.10 - Otwarcie wydarzenia przez Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka
11.10 – 11.30 - Wystąpienia przedstawicieli Ukrainy, zaproszonych gości oraz partnerów wydarzenia
11.30 – 11.50 - Sytuacja uchodźcza i pomoc lokalna – informacja samorządów
11.50 – 12.10 - Systemowa pomoc Ukrainie i kwestia integracji społecznej – informacja organizacji pozarządowych
12.15 – 14.30 - Obrady Wrocławskiego Okrągłego Stołu:

• podsumowanie prac roboczych w podstolikach

Sesje stolikowe odbędą się 8 maja z udziałem zaproszonych reprezentantów – m.in. strony ukraińskiej, samorządu, władz publicznych, strony społecznej, przedstawicieli świata nauki i biznesu (rynek pracy). 

Dyskusja i praca w kilkunastoosobowych składach stolikowych przebiegać będzie wokół tematów:

- integracja społeczna i działania obywatelskie,
- rynek pracy, gospodarka i ekonomia społeczna,
- mieszkalnictwo,
- edukacja i nauka,
- finanse, podział zadań i legislacja,
- bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo,
- ochrona zdrowia i pomoc społeczna,
- wsparcie Ukrainy, sieciowanie i współpraca europejska.

• dyskusja
• zgłaszanie postulatów i wniosków dla dalszych prac
• uzgodnienie głównych tez do „białej księgi” (materiał końcowy)
• prezentacja finału prac

14.45 - Konferencja prasowa

***

Rejestracja na spotkanie za pośrednictwem formularza - https://forms.gle/xS31isUBn5eWLp4P8

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy: samorzadowy.okraglystol.ua@um.wroc.pl

Możliwość rezerwacji noclegów w hotelach: Korona, Wyndham, HP Park Plaza.
Z każdego hotelu zapewniony będzie transport na miejsce wydarzenia

W załączeniu Zaproszenie.

Załączniki:
Zaproszenie wraz z programem i linkiem do formularza zgłoszenia


POZOSTAŁE ARTYKUŁY