Poznań – Radni zdecydowali: miasto opuści GOAP
Poznań wystąpi ze Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”. Miasto będzie mogło uszczelnić i uprościć system odbioru odpadów i powstrzymać wzrost opłat za wywóz śmieci.
Pozna_-opusci_GOAP.jpg
fot. poznan.pl

Radni Poznania podjęli jednogłośnie tą decyzję.

- Koszty zagospodarowania odpadów z roku na rok rosną - uzasadniał podczas sesji Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. - Występując z „GOAP” chcemy zapewnić mieszkańcom Poznania nie tylko adekwatne stawki opłat, ale również dostosować system do specyfiki dużego miasta i jego potrzeb.

Z dniem wyjścia z „GOAP” do Poznania wrócą zarówno prawa, jak i obowiązki związane z budowaniem systemu i jego rozwojem. Zmiana pozwoli efektywniej skupić się na konkretnych potrzebach mieszkańców Poznania, a także na uszczelnieniu systemu. Miasto odzyska głos w sprawie gospodarki odpadami i będzie mogło sprawniej reagować na zmiany prawne. Zmiana pozwoli też na większą decyzyjność rady miasta czy rad osiedli.

Ostatnie zmiany prawa dotyczącego gospodarki odpadami utrudniły kontynuowanie działalności w ramach ZM „GOAP”. Sprostanie oczekiwaniom wszystkich gmin członkowskich Związku jest praktycznie niemożliwe - ze względu na specyfikę każdej z nich. Zróżnicowanie urbanistyczne oraz odległość od instalacji powodują dysproporcje w kosztach zagospodarowania odpadów i nie znajdują odzwierciedlenia w różnicowaniu wysokości stawek. W efekcie wszyscy mieszkańcy płacą tyle samo, choć w praktyce koszty dla poszczególnych gmin mogłyby być różne” - czytamy na oficjalnej stronie miasta.

Co dalej?
Przyjęcie przez radę miasta uchwały oznacza, że Poznań wyjdzie z GOAP 31 grudnia.
To znaczy, że od 1 stycznia przyszłego roku Miasto samo będzie organizować system gospodarki odpadami komunalnymi, oparty na wpływach z opłat od właścicieli nieruchomości.

Obecnie Poznań dysponuje własną spalarnią, biokompostownią, trzema punktami selektywnego zbierania odpadów komunalnych (tzw. PSZOK-ami) oraz 100 proc. udziałów w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów. Miasto ma też duży potencjał przy realizacji kolejnych projektów infrastrukturalnych. Dlatego w ciągu najbliższych 5 lat planowane jest utworzenie nowej instalacji do recyklingu oraz dodatkowych PSZOK-ów.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY