Opoczno - Umowa o współpracy z Norwegami podpisana
We wtorek, 4 października, zastępca burmistrza norweskiego Sunnfjord, Anne Lilleaasen, podpisała z burmistrzem miasta, Dariuszem Kosno umowę partnerską. Tym samym gminy zostały partnerami w ramach Programu „Rozwój Lokalny”.
633c19d1202c0_o_large.jpg

Umowę podpisali zastępca burmistrza Suunfjord, Anne Lilleaasen, z burmistrzem Dariuszem Kosno. Umowa między gminami to część realizacji Programu „Rozwój Lokalny”, z którego gmina Opoczno pozyskała blisko 16 mln zł funduszy norweskich.

Norweska burmistrzyni podczas spotkania w MDK-u chwaliła Opoczno i była pod ogromnym wrażeniem miasta, wspaniałych ludzi i ogromnego dziedzictwa kulturowego miasta.

- Opoczno ma wiele możliwości, połączymy nasze biznesy, chcemy utrzymać w naszych miastach młodych i pracujących ludzi - wymieniała korzyści partnerskiej umowy Anne Lilleaasen.

Burmistrz Dariusz Kosno dodał, że dzięki współpracy i dofinansowaniu region opoczyński będzie rozpoznawalny i ekologiczny. Opoczno to jedno z 29 miast w Polsce, które otrzymały dofinansowanie w ramach funduszy norweskich. W ramach projektu „Opoczno 2.0 - nowe otwarcie”, który gmina już realizuje, zaplanowano jeszcze wiele inwestycji - chodzi m.in. o zagospodarowanie targowiska miejskiego, terenów nad Wąglanką i Drzewiczką, a także projekty kulturalne i skierowane do młodych ludzi.

Udział w spotkaniu w opoczyńskim MDK wzięli udział Kamil Wieder z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Mirosław Mękarski ze Związku Miast Polskich, opiekun Opoczna w tym projekcie oraz poseł Dariusz Klimczak.

Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy (czyli tzw. fundusze norweskie i EOG) to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom UE – kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (który tworzą państwa UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia). W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy norweskich i Funduszy EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY