Ogłoszono laureata II edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza
Za odwagę i doskonałość w działaniach na rzecz promowania wolności, solidarności i równości - Gmina Michałowo została laureatem II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza. Specjalne wyróżnienie trafiło do burmistrza ukraińskiego Hola Prystan.
Nagroda_im._P.Adamowicz.png

Nagrodzonych ogłoszono w piątek, 13 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności.

Nagroda propaguje spuściznę Pawła Adamowicza w obronie demokracji na szczeblu lokalnym oraz stanowi hołd i uznanie dla wszystkich osób, które odważnie i uczciwie stawiają czoła nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Laureatką I edycji nagrody jest burmistrz Kolonii Henriette Reker.

- Zadania i idee, które promował Paweł, są dziś wciąż aktualne. Naszym prawem, ale też obowiązkiem, jest być wolnym od nienawiści i pozwolić każdemu żyć według jego zasad, aby każdy czuł się tu w Gdańsku, w tej wspólnocie, w Polsce, w Europie, jak u siebie. Pawłowi zależało na tym, żeby ci, których prawa są naruszane czy ograniczane, mogli je mieć i abyśmy to my potrafili dostosować się właśnie do nich. Aby wszystkim nam żyło się dobrze – mówiła podczas uroczystości Magdalena Adamowicz, europosłanka, żona zmarłego prezydenta.

- Nagroda, którą dziś przekażemy ma służyć temu, żeby pokazywać ludzi, instytucje i tych, którzy pokazują, że codziennym działaniem i wyborami można stać po stronie wolności, solidarności, praw człowieka. Chcę zapewnić, że wspólnie z naszymi partnerami będziemy kontynuować pokazywanie dobrych przykładów i mam nadzieję, że pociągnie to innych do dążenia właśnie tym śladem – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Wyróżnienie zostało przyznane wspólnie przez miasto Gdańsk, na którego czele przez 20 lat stał Paweł Adamowicz, Międzynarodową Sieć Miast Schronienia ICORN oraz Europejski Komitet Regionów, którego nieżyjący prezydent był członkiem.

Nagroda trafi do Michałowa

Zgłoszenia kandydatur do Nagrody przyjmowano do 14 listopada ubiegłego roku. Wpłynęło 12 zgłoszeń, które spełniały wymagane kryteria, a z nich Komitet Ewaluacyjny Nagrody wybrał 5 kandydatów, którzy zostali przedstawieni jury. Na krótkiej liście znalazły się zarówno osoby publiczne jak i wspólnoty samorządowe czy organizacje społeczne:

Oleksandr Babych - mer oraz Rada Miasta Hoła Prystań, Ukraina
Urząd Miejski w Michałowie, Polska
SOS Mediterranee France - stowarzyszenie ratownicze na Morzu Śródziemnym, Francja
Vadym Boichenko, mer Mariupola oraz Rada Miasta Mariupola, Ukraina
Stowarzyszenie Miast Ukraińskich, Kijów – Ukraina

Jury podjęło decyzję, że laureatem II edycji nagrody prezydenta Pawła Adamowicza zostaje: Urząd Miejski w Michałowie, natomiast Oleksandr Babych, burmistrz miasta Hola Prystan otrzymuje specjalne wyróżnienie jury.

- We wrześniu 2021 reżim Łukaszenki wykorzystał do swoich celów tysiące osób uciekających przed uciskiem i dyktaturą, wysyłając je na granicę z Polską, gdzie od tego czasu tkwią w nieludzkich warunkach. Burmistrz Nazarko i miasto Michałowo nie szczędzili wysiłków, by powitać ich, zwłaszcza kobiety i dzieci zapewniając im schronienie, pomoc i nadzieję. Ich postawa wciela w życie wartości prezydenta Pawła Adamowicza. Tegoroczna nagroda jest więc słusznym wyrazem uznania dla Michałowa i jego mieszkańców – mówił Vasco Alves Cordeiro przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów.

Podczas uroczystości w Europejskim Centrum Solidarności obecny był Konrad Sikora, wiceburmistrz Michałowa.

- Już sama nominacja dla tak małej gminy gdzieś na skraju Polski, tuż przy granicy z Białorusią, jest dla nas ogromnym wydarzeniem. To jest nagroda dla wszystkich mieszkańców i będzie tak wyeksponowana, żeby każdy mógł ją zobaczyć, poczuć, że należy do niego. Jest to wyróżnienie dla tych osób, które doświadczając szykan, prześladowania i pogróżek nie przestawały pomagać. Solidarność jest w każdym z nas i dotyczy każdego elementu naszego życia. I tak powinno być zawsze – mówił wyraźnie wzruszony Konrad Sikora, wiceburmistrz Michałowa.

Oficjalne wręczenie nagrody wraz z odczytaniem laudacji odbędzie się podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli w dniu 8 lutego 2023.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY