Do 1 lipca lokalni politycy z całej Europy mogą zgłaszać swoje najwybitniejsze inicjatywy realizowane dla swoich społeczności do konkursu Innowacje w Polityce 2021.

Polska jest w czołówce nagradzonych projektów, obok Niemiec, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Jury składające się z 1000 obywateli wybierze zwycięskie projekty w dziewięciu kategoriach. Zwycięzcy otrzymają nagrody podczas gali w grudniu. Organizowany od 2017 r. konkurs umożliwia Instytutowi Innowacji w Polityce promowanie odważnych polityków, którzy przełamują schematy i tworza nowe rozwiązania. Zapraszamy do zgłaszania projektów i udziału w konkursie.

Od dzisiaj obywatele Europy mogą nominować wartościowe inicjatywy, a politycy mogą zgłaszać własne projekty do konkursu w dziewięciu różnych kategoriach. Świat nadal boryka się z pandemią COVID-19 i jej konsekwencjami. Z tego powodu wprowadzona w 2020 r. kategoria Strategie COVID-19 zostanie w tym roku również zachowana.

Pozostałe kategorie to: Społeczność lokalna, Demokracja, Cyfryzacja, Ekologia, Gospodarka, Edukacja, Prawa człowieka i Jakość życia. Wszystkie zgłoszenia zostaną ocenione przez ogólnoeuropejskie jury obywatelskie. W każdej kategorii finalistami zostanie 10 projektów, które uzyskają najwyższe oceny jury. Dziewięciu zwycięzców zostanie ogłoszonych podczas ceremonii w grudniu.

Od 2017 r. do konkursu Innowacje w Polityce zgłoszono ponad 1600 projektów. Ponad 4 000 obywateli Europy wystąpiło w roli jurorów, wybierając łącznie 33 zwycięzców spośród 330 finalistów. Niemcy są obecnie liderem z sześcioma zwycięskimi projektami, za nimi plasuje się Francja (5), Wielka Brytania (4) i Polska (3).

Instytut Innowacji w Polityce jest międzynarodową organizacją pozarządową, która identyfikuje, rozwija i wdraża innowacje w polityce w celu wzmocnienia demokracji w Europie i poza nią. Dzięki ogólnoeuropejskiej sieci biur i organizacji partnerskich w 21 krajach europejskich (Austria, Belgia, Bułgaria, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Liban, Litwa, Luksemburg, Holandia, Polska, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania) oraz we współpracy z liderami politycznymi na wszystkich szczeblach, Instytut już dziś buduje politykę jutra. 

Materiały prasowe: http://innovationinpolitics.eu/press/awards

Kontakt: Julia Kozak, Innovation in Politics Institute Country Representative, jk@innovationinpolitics.eu, tel. 694669773