Kraków - Już po raz trzeci celebruje Miesiąc Krakowianek
To wyjątkowa okazja do rozmowy o kobiecej solidarności, szansa do debaty na temat praw kobiet, czas siostrzeństwa i odkrywania zapomnianej historii mieszkanek miasta. W tym roku w marcu na mieszkanki i mieszkańców czeka ponad 100 wydarzeń!
Kraków-miesiąc_krakowianek.jpg

Miesiąc Krakowianek to święto kobiecej siły, która inspiruje pozytywne zmiany w naszym mieście! Kobiety przez wieki kształtowały kulturę, politykę i naukę tego miasta, a teraz to my, kobiety, Krakowianki, tworzymy współczesną herstorię – mówi inicjatorka projektu, Nina Gabryś-Janowska, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki równościowej.

Miesiąc Krakowianek jest inicjatywą Urzędu Miasta Krakowa realizowaną we współpracy z miejskimi instytucjami kultury, jednostkami, szpitalami, organizacjami pozarządowymi.

Na stronie Urzędu Miasta Krakowa czytamy: „Porozmawiamy o zdrowiu, ciele i emocjach, wzmocnimy się podczas warsztatów WenDo i szkoleń z samoobrony dla dziewczyn. Będziemy praktykować jogę i wspólnie potrenujemy do maratonu! Nie zabraknie również herstorii! Poznamy bliżej biografie m.in. Nawojki i Marii Jaremy. Będziemy spacerować Szlakiem Krakowianek po Starym Mieście, Nowej Hucie i po Kazimierzu, odnajdując ślady naszych lokalnych bohaterek. Spotkamy się przy lekturach o siostrzeństwie i nie zapomnimy również o badaniach profilaktycznych. Miesiąc Krakowianek, jak co roku, zamyka hucznie Gala Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej dla wyjątkowych krakowianek, podczas której za swoją pracę i osiągnięcia uhonorowane zostaną cztery inspirujące krakowianki.”

W ramach „krakowianek" realizowane są liczne działania, wśród nich: ustanowienie Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej dla wybitnych krakowianek, program wzmacniania kobiet na rynku pracy „Przedsiębiorcze krakowianki”, kampania wspierająca sportowczynie „Mistrzynie”, organizacja „Miesiąca Krakowianek” oraz stworzenie szlaku turystycznego poświęconego bohaterkom miasta.

W projekt zaangażowane są także liczne miejskie instytucje: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Krakowa, Biblioteka Kraków, miejskie szpitale, Wydział Przedsiębiorczości, MUFO, Zarząd Infrastruktury Sportowej czy Zarząd Zieleni Miejskiej.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY