Kraków i Małopolska będą prawdopodobnie gospodarzami Igrzysk Europejskich 2023. 29 lipca w Krakowskim Centrum Kongresowym ICE odbył się briefing w sprawie organizacji tej imprezy.

W briefingu wzięli udział m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz przedstawiciele Europejskiego Komitetu Olimpijskiego. 
Ci ostatni gościli w ostatnich dniach w Krakowie oraz w Małopolsce. Mieli okazję zobaczyć obiekty, które są przewidziane do organizacji Igrzysk na terenie na terenie Krakowa jak i małopolski.

Igrzyska Europejskie są okazją do zwiększenia i ulepszenia infrastruktury, nie tylko drogowej na terenie Krakowa i całego województwa. Dzięki środkom, które otrzymamy od rządu, będziemy mogli zrealizować te inwestycje, na które w przyszłości wydać pieniądze musiałoby Miasto – powiedział podczas briefingu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. 

Koszt imprezy będzie znany najwcześniej pod koniec września. Wtedy organizatorzy podejmą ostateczną decyzję w sprawie wyboru dyscyplin. Jednak z uwagi na pandemię już dziś wiadomo, że koszty imprezy nie mogą być zbyt wysokie. Igrzyska bowiem będą zorganizowane na innych zasadach niż w Baku, odbywać się będą na obiektach, które już istnieją.

Po poznaniu ostatecznej listy dyscyplin będzie także wiadomo, które obiekty należy zmodernizować, a które mają jeszcze powstać. Na pewno musi powstać basen 50-metrowy, także strzelnica, tor do kajaków płaskich i trybuna na Wawelu. Będzie konieczna także modernizacja stadionu Wisły.

– W osiemdziesięciu procentach jesteśmy już przygotowani do przeprowadzenia Igrzysk Europejskich jeżeli chodzi o areny sportowe. Są potrzebne także modernizacje w zakresie komunikacji drogowej i kolejowej, ale duży zakres inwestycji już jest realizowany np. na Zakopiance. Koszt jej budowy nie jest kosztem igrzysk, jednak i z tej trasy będą korzystali goście igrzysk – powiedział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

W Małopolsce sportowcy będą rywalizować w 20 dyscyplinach i dodatkowo w minimum dwóch pokazowych. W Krakowie zobaczymy szermierkę, rugby 7, pięciobój nowoczesny, siatkówkę mężczyzn, zapasy, judo, kajaki płaskie i slalomowe. Decyzja o ostatecznym wyborze wszystkich dyscyplin zapadnie w połowie września w Rzymie. Za trzy lata, w centrum Kongresowym ICE odbędą się finały szermierki.