Jarocin – Wizyta studyjna w norweskim Ås
Przybliżenie oraz wymiana dobrych praktyk i doświadczeń w sektorze ochrony środowiska były celem wizyty studyjnej przedstawicieli Jarocina w norweskiej gminie Ås.
IMG-20230331-WA0099.jpg
fot. Archiwum UM

Wizyta studyjna odbyła się w dniach 28-31.03.2023 r.

W skład polskiej grupy weszli: Bartosz Walczak – I Zastępca Burmistrza Jarocina, Agnieszka Stachowiak – Skarbnik Gminy Jarocin, Urszula Jasek – p.o. Dyrektora Wydziału Administracji, Jacek Dutkiewicz – Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie i Leszek Błaszczyk – Podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie, Partnera Projektu oraz Grzegorz Fengler – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie.

Przedstawiciele polskiego miasta mieli okazję zapoznać się z lokalną polityką prośrodowiskową oraz wzięli udział w seminarium na Uniwersytecie NMBU dotyczącym zrównoważonego postępowania z odpadami. The earthresQue centre - jest centrum innowacji opartych na badaniach (SFI) finansowanym przez Norweską Radę ds. Badań Naukowych. Centrum opracowuje technologie i systemy do zrównoważonego postępowania z odpadami i nadwyżkami masowymi oraz ich przetwarzania.

Grupa z Polski wzięła także udział w uniwersyteckim wykładzie dotyczącym zarządzania zasobami wodnymi i odzysku wody oraz ponownego wprowadzania jej do obiegu. Przedstawiciele Jarocina odwiedzili „The Bubble House”.

Grupie z Polski przedstawiono także ideę utworzenia w Ås centrum innowacji, czyli hubu wymiany doświadczeń, wiedzy i pracowników pomiędzy samorządem, uniwersytetem przyrodniczym i lokalnymi przedsiębiorcami. Centrum innowacji będzie zlokalizowane w starej siedzibie Veidekke w centrum Ås. Powierzchnia 1230 m2 zostanie wypełniona działaniami innowacyjnymi i firmami, które skorzystają z bliskości środowiska kompetencyjnego na Campusie Ås. Centrum ma być centralnym i wspólnym inkubatorem innowacji, rekrutacji i rozwoju biznesu o znaczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym dla zrównoważonego społeczeństwa.

Podczas wizyty Polacy odwiedzili ponadto Hafslund Oslo Celsio – elektrociepłownię w Oslo oraz wysłuchali wykładu na temat jej funkcjonowania.

Wizyta pozwoliła na pogłębienie więzi pomiędzy miastem Jarocin a miastem Ås, rozwinięcie planów na przyszłość i współpracy.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY