Interwencje ZMP
Na posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST 13 września przedstawiciel ZMP interweniował m.in. w sprawie wojewódzkich planów transformacji i wyceny świadczeń dla szpitali.
Zdrowie KWRiST
szpital_4.jpg

Podczas posiedzenia Zespołu przedstawiciele Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich zwracali uwagę na niemożliwy do dotrzymania termin 15 września - zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw - do którego wojewoda ma przekazać do zatwierdzania Ministrowi Zdrowia projekt pierwszego wojewódzkiego planu transformacji. Przed przekazaniem dokumentu Ministrowi do zatwierdzenia projekt powinien zostać jeszcze przekazany do 30-dniowych konsultacji.

Dokument ten powinien powstać w oparciu o nową mapę potrzeb zdrowotnych oraz krajowy plan transformacji. Sposób prac nad wojewódzkimi planami transformacji (np. powołanie rad zaledwie kilka dni temu) nie pozwala na dotrzymanie standardów wynikających wprost z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dokumenty, które w każdym województwie mają określać potrzeby zdrowotne, wyzwania organizacji systemu ochrony zdrowia, działania, jakie mają być podjęte, by wyzwaniom tym sprostać, są tworzone w sposób, który nie ma nic wspólnego z racjonalnym planowaniem, przy udziale wszystkich zainteresowanych.

Ze względu na wagę wojewódzkich planów transformacji dla ochrony zdrowia reprezentanci organizacji samorządowych domagają się zmiany terminów i konsultacji krajowego planu transformacji z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. 

Oprócz tego Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacyjnych podniósł też kwestię wyceny jednostki sprawozdawczej. W komunikacie z 9 września br. NFZ informuje bowiem, że w związku z rosnącymi kosztami funkcjonowania szpitali, w tym wynagrodzeń, planowane jest podniesienie wysokości ryczałtu systemu zabezpieczenia (przewiduje się podniesienie ceny jednostki sprawozdawczej do wysokości 1,16 - obecnie wynosi ona 1,08 -  co spowoduje wzrost wartości ryczałtu o około 7,4%). Będzie to dotyczyło jednak tylko placówek znajdujących się w sieci szpitali, czyli wąskiej grupy. Dlatego przedstawiciel ZMP zaprotestował przeciwko takiemu rozwiązaniu, gdyż w jego opinii to nie jest sprawiedliwe i należy dać szansę wszystkim podmiotom. Strona rządowa zobowiązała się do odpowiedzi na piśmie na ten wniosek.

(jp)

  


POZOSTAŁE ARTYKUŁY