Gdynia - Dobre projekty skupią się na… deszczu
Jaką rolę w miejskim ekosystemie mogą pełnić wody opadowe? Wystarczy je zebrać, a wszystkie korzyści zależą już od tego, jak ją wykorzystamy – wyjaśnią to instalacja artystyczna przed Muzeum Miasta Gdyni, wystawa plenerowa i warsztaty dla gdynian.
Gdynia-deszczówka.jpg
fot. gdynia.pl

Znane jest już rozstrzygnięcie tegorocznej edycji miejskiego otwartego konkursu ofert na dobre praktyki projektowe, który jest oczkiem w głowie gdyńskiego Centrum Designu. Co to oznacza? Komisja przyjrzała się propozycjom i wskazała ten z projektów, który doczeka się grantu i realizacji. To „Deszcz-o-bieg: o wodzie i jej oszczędzaniu w mieście”.
Woda, która może nam pomóc

Fundacja Puszka z Warszawy chce sięgnąć po sztukę, edukację i ekologię, aby po przemieszaniu tych wszystkich czynników wyjaśnić gdynianom, że deszcz (i umiejętne wykorzystywanie opadów w mieście) może uratować nasz klimat.

Główny cel jest prosty i konkretny: sprawić, żeby ci, którzy do tej pory nie interesowali się zbieraniem deszczówki zrozumieli temat i zaczęli próbować. To działanie, które idzie w parze ze strategicznym miejskim dokumentem - „Planem adaptacji miasta Gdyni do zmian klimatu do roku 2030” i tym, co do tej pory działo się w Gdyni – przypomnijmy, że miasto już od kilku lat dotuje m.in. zakładanie ogrodów deszczowych i urządzeń do odzyskiwania deszczówki w przydomowych ogródkach.

Teraz pora na szerszą promocję wody, która – dosłownie – spada z nieba i może dać nam sporo dobrego. Fundacja planuje połączyć kilka elementów, które złożą się na zgłoszony projekt i dzięki temu nie tylko zwrócą uwagę gdynian, ale też wyedukują ich w podstawowym zakresie.

Podstawa to specjalna instalacja artystyczna, która stanie w środku lata przed Muzeum Miasta Gdyni. Setki turystów i plażowiczów, którzy w sezonie zmierzają tamtędy w kierunku plaży i bulwaru będą mogły zauważyć ekologiczną konstrukcję, która wyjaśni rzeczy z pozoru oczywiste: zbieranie wody deszczowej, metody jej wykorzystania na własne potrzeby i to, jak może pomóc, gdy w mieście panuje susza. Projektanci postawią na żywą materię, czyli kontakt z wodą i przyciągnięcie uwagi przechodniów.

Drugim elementem będzie wystawa plenerowa, gdzie zaczerpniemy merytorycznej wiedzy o wodzie w mieście, jej cyrkulacji, małej retencji, mikroklimacie, który panuje w gęstej zabudowie, wyspach ciepła i innych zjawiskach, które łączą się ze zmianami klimatu. Całości dopełni trzecie działanie, czyli warsztaty skierowane bezpośrednio do gdynian – będzie to dla nich okazja do podzielenia się swoimi obserwacjami i przemyśleniami na temat wszystkiego, co związane z wodą w ich najbliższej okolicy.

Otwarty konkurs ofert na wdrażanie dobrych praktyk projektowych w Gdyni funkcjonuje na mocy zarządzenia wydanego przez prezydenta Gdyni. Jest skierowany do podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego (m.in. stowarzyszeń i fundacji), które chcą swoimi działaniami wpływać na estetyzację przestrzeni miejskiej czy promować zrównoważone metody projektowania – wszystko z nakierowaniem na ekologię, lokalny kontekst i klimatyczne wyzwania.

Przypomnijmy, że w poprzednich latach w ramach konkursu na terenie Gdyni powstały m.in. designerskie hotele dla owadów czy autonomiczna szklarnia miejska na terenie jednej ze szkół podstawowych.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY