Czeladź – Misja gospodarcza w Gruzji
Czeladź to kolejne polskie miasto, które odpowiedziało na zaproszenie do uczestnictwa w unijnym programie M4EG (Mayors for Economic Growth). Delegacja miasta odbyła misję w gruzińskim Rustavi.
Rustavi_1.jpg
fot. UM w Czeladzi


Do spotkania doszło w dniach od 2 do 6 grudnia br. Czeladź była podczas niego reprezentowana przez zastępcę Wydziału Promocji Miasta, Kultury i Współpracy z Zagranicą – Jakuba Kubasika. Celem misji było dzielenie się polskim doświadczeniem z zakresu współpracy pomiędzy samorządem terytorialnym, sferą biznesową i edukacyjną oraz upowszechnianie dobrych standardów w dziedzinie komunikacji z mieszkańcami.  

- Podczas swojego pobytu w Gruzji, wspólnie ze swoimi gruzińskimi kolegami odbyliśmy wiele spotkań z lokalnymi biznesmenami, urzędnikami oraz pracownikami branży edukacyjnej. Spotkania te pokazały, że największym problemem Gruzji są obecnie problemy infrastrukturalne oraz brak wsparcia dla potencjalnych inwestorów. W związku z tym, wspólnie z burmistrzem Rustavi Iraklim Tabaghuą, jego asystentem Revazem Barbakadze oraz koordynatorem programu M4EG na terenie Gruzji i Azerbejdżanu Zviadim Archuadze, podjęliśmy decyzję o skoncentrowaniu się na poszukiwaniu rozwiązań w dziedzinie sfery biznesowej – mówi Jakub Kubasik. 

Efektem pracy polsko-gruzińskiego zespołu było opracowanie koncepcji utworzenia przez władze Rustavi, pierwszej rady biznesu na terenie Gruzji. Zgodnie z założeniami planu, rada ma powstać to końca stycznia 2020 roku i będzie ona swoistą platformą współpracy pomiędzy samorządem, biznesem i szkolnictwem. Warto dodać, że relacja z misji na terenie Gruzji trafiła do głównego serwisu informacyjnego kanału TV4.GE.

Kraje Europy Wschodniej (takie jak Gruzja), chętnie korzystają z doświadczenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które mają już za sobą najtrudniejszy etap transformacji ustrojowej. Przypomnijmy, że program Mayors for Economic Growth jest realizowany w sześciu krajach należących do Partnerstwa Wschodniego tj. Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainie. Jego głównym celem jest stymulowanie lokalnego rozwoju gospodarczego na terenie tych państw oraz tworzenie nowych miejsc pracy.



POZOSTAŁE ARTYKUŁY