Bytom będzie gospodarzem III Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Inicjatywa Forum Burmistrzów powstała w ramach projektu realizowanego przez międzynarodową fundację – WWF.

Już od kilku lat burmistrzowie gmin węglowych, przy wsparciu WWF, wymieniają się doświadczeniami i obawami związanymi z procesem odchodzenia od węgla. Po debatach w greckim Kozani i niemieckim Weisswasser, przyszedł czas na organizację wydarzenia przez polskie miasto – Bytom.

- Bardzo się cieszę, że Bytom został gospodarzem tak ważnego i prestiżowego wydarzenia, jakim jest III Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Podczas forum będziemy mogli omówić najważniejsze kwestie dotyczące transformacji gospodarczej i jej skutków dla miast, które od dziesięcioleci są związane z górnictwem i przemysłem ciężkim – podkreśla prezydenta.

Odejście od węgla to wyzwanie, które stoi nie tylko przed polską gospodarką. W Europie, obok Polski, do uniezależnienia się od węgla dążą m.in. Bułgaria, Grecja czy Niemcy. Kluczowe wyzwanie polega na tym, aby zmiana ta przebiegała w sposób planowy i bezpieczny dla mieszkańców regionów, w których ma miejsce wydobycie i spalanie węgla. Ponadto ważne jest, aby państwa te nie poniosły skutków transformacji europejskiej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej. Postulaty burmistrzów i prezydentów miast, które szczególnie odczuwają skutki transformacji gospodarczej zostały zawarte w Deklaracji na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Dokument podpisało 58 przedstawicieli miast górniczych – w tym Bytomia.

W 2020 roku symbolicznym połączeniem wspólnych wysiłków będzie trzecie Forum Burmistrzów, które tym razem, ze względu na światową sytuację epidemiczną, odbędzie się online. Gospodarzem wirtualnego wydarzenia będzie polskie miasto – Bytom.

Odbędzie się ono 24 września 2020 roku. Z powodu pandemii COVID-19 Forum Burmistrzów oraz wszystkie związane z nim spotkania odbędą się w formie wirtualnej. Inicjatywa jest otwarta dla: włodarzy miast i gmin pochodzących z regionów borykających się z wyzwaniami transformacyjnymi związanymi z odchodzeniem od węgla - burmistrzów, wójtów, prezydentów, a także pracowników urzędów marszałkowskich i wszystkich przedstawicieli władz regionalnych odpowiedzialnych za transformację oraz organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką transformacji terenów górniczych i pogórniczych.