200 lat Umowy Zgierskiej
30 marca to 200. rocznica podpisania Umowy Zgierskiej. To dokument, który zapoczątkował gospodarczy rozwój nie tylko „miasta tkaczy”, ale również całego regionu jako ośrodka przemysłu włókienniczego.
Zgierz-umowa.png
fot. umowazgierska.pl

Umowa do dziś stanowi wzór dobrego porozumienia ludzi biznesu z rządzącą administracją.

Umowa Zgierska to gospodarcze porozumienie władz z prywatnymi przedsiębiorcami. Stało się pierwowzorem specjalnych stref ekonomicznych, jakie znamy współcześnie. Dzięki niemu Zgierz, który wcześniej od Łodzi stworzył dobre warunki osadnikom tkackim, może być nazywany kolebką Ziemi Obiecanej.

Dokument z 30 marca 1821 roku miał przełomowe znaczenie dla historii miasta. Powstał w bardzo ważnym momencie i sprawił, że odtąd Zgierz mógł rozwijać się jako nowoczesny ośrodek sukienniczy. Umowa Zgierska była także impulsem dla rozwoju całego regionu.

- Cieszymy się, że to właśnie Zgierz był pierwszym w regionie miastem, oferującym tkaczom dobre warunki życia i działania - wyjaśnia Prezydent Miasta Zgierza, Przemysław Staniszewski. - Dziś możemy powiedzieć, że Zgierz jest nie tylko dobrym miejscem do życia, ale i miastem przyjaznym dla biznesu. Jesteśmy dumni ze Zgierza.

Obostrzenia pandemiczne spowodowały, że większość zaplanowanych wydarzeń rocznicowych nie odbędzie się - lub odbędzie się tylko online. - Choć w związku z obostrzeniami czas wciąż mamy trudny, nie wyobrażam sobie, abyśmy nie uczcili tak ważnej rocznicy - dodaje Prezydent Miasta Zgierza.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.umowazgierska.pl
Znajdują się tam ciekawe materiały historyczne oraz współczesne, a także program obchodów rocznicy.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY