Aktualności z tematu - „30. rocznica wyborów samorządowych”
Thumb 1 3 30 lat
Zapraszamy do obejrzenia filmu, zrealizowanego dla ZMP, którego premiera miała miejsce 30 września br. Film powstał w związku z tegoroczną 30. rocznicą pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku.
Thumb 1 3 dabrowa g rnicza 30lecie
Kawiarenką obywatelską miasto zainauguruje obchody 30. rocznicy polskiej samorządności. Gościem specjalnym spotkania będzie Jerzy Stępień, jeden z architektów samorządności w Polsce.
Thumb 1 3 apo zas uzony foto um
Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich od początku jego działania w 1991 roku, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej otrzymał od radnych Poznania tytuł „Zasłużony dla Miasta”
Thumb 1 3 trzcianka konkiurs
„Co byś zrobił gdybyś był burmistrzem Miasta i Gminy Trzcianka?” – to konkurs, który został zorganizowany z okazji 30. rocznicy pierwszych całkowicie wolnych wyborów samorządowych.
Thumb 1 3 gliwice film 1
Z okazji 30. rocznicy samorządności w Gliwicach powstał film, który opowiada o mieście po pierwszych wyborach samorządowych 27 maja 1990 roku, osiągnięciach i sukcesach.
Thumb 1 3 opole 30 lecie
Opole włączyło się w Jubileusz 30-lecia Samorządności. Miasto chwali się największymi sukcesami minionych dekad. Powstało również okolicznościowe logo. Powstanie cykl reportaży i plenerowa wystawa.
Thumb 1 3 rz ycie region w
„Polska samorządność, zwłaszcza na tle rozwiązań i praktyki innych krajów z naszej części Europy, jest solidna, sprawna i przede wszystkim skuteczna” – pisze w specjalnym wydaniu premier Jerzy Buzek.
Thumb 1 3 30 lecierzeszow
Z okazji 30-lecia polskiego samorządu do końca tygodnia w godzinach wieczornych ratusz będzie podświetlany na biało-czerwono, a na budynkach użyteczności publicznej zawisną flagi narodowe.
Thumb 1 3 apo order 6
28 maja br. przed rozpoczęciem uroczystej sesji RM w gminie Piątek Prezydent RP odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski wieloletniego dyrektora Biura ZMP, Andrzeja Porawskiego.
Thumb 1 3 u prezydenta  zesp  27.05.20
W Dniu Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim odbyło się 27 maja uroczyste posiedzenie Zespołu ds. wypracowania propozycji zmian w przepisach dotyczących działalności samorządu terytorialnego.
Thumb 1 3 bialystok
Od 27 maja br. na Rynku Kościuszki można obejrzeć wystawę zdjęć przedstawiających miasto 30 lat temu i dziś
Thumb 1 3 lublin panorama 7 k1suwl6izloe6tctihtf
Rada Miasta przyjęła stanowisko upamiętniające 30 lat samorządu, prezydent Krzysztof Żuk wziął udział w debacie "30 lat samorządności - doświadczenie i przyszłość", w czerwcu wystawa „30 lat minęło”.
Thumb 1 3 mural
Sad samorządności posadzony przez prezydenta stolicy oraz włodarzy ościennych gmin na Polu Mokotowskim, mural na tzw. patelni pod Pałacem Kultury i debata „Jak samorządy wyjdą z kryzysu koronawirusa?"
Thumb 1 3 grafa gliwice 30
Chciałbym nam wszystkich życzyć, aby dzięki mobilizacji całego naszego środowiska, udało się wspólnie obronić silny do tej pory samorząd..
Thumb 1 3 grafa gdansk 30
Zastaliśmy miasta i gminy w strasznym stanie. W połowie miast w Polsce nie było oczyszczalni ścieków, odpady komunalne były gromadzone w sposób, który dziś nazwalibyśmy dzikimi wysypiskami.
Thumb 1 3 video1
„Na początku nikt nie zdawał sobie sprawy z tego jak wielką wartość tworzyliśmy (...)" - zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, który powstał w ramach obchodów 30-lecia samorządności.
Thumb 1 3 debata rzepa
Jaka przyszłość czeka polskie samorządy? Odpowiedzi na to pytanie szukano w gronie samorządowców podczas debaty dziennika „Rzeczpospolita”. Partnerem głównym wydarzenia był Związek Miast Polskich
Thumb 1 3 apo 30
W jaki sposób centralizacja władzy wpływa na samorząd, co było sukcesem ostatnich 30 lat – o tym mówi dyrektor Biura ZMP, Andrzej Porawski w wywiadzie, jakiego udzielił dziennikowi „Głos Wielkopolski”
Thumb 1 3 s s2
27 maja postanowiliśmy przypomnieć, dzięki materiałom archiwalnym, zdarzenia, fakty i wysiłki, które doprowadziły do tego, że w 1990 roku Polacy mogli wybrać w wolnych wyborach władze lokalne.
Thumb 1 3 flaga 30
W związku z 30. rocznicą wyborów samorządowych i Dniem Samorządu Terytorialnego 27 maja 2020 roku apelujemy o udekorowanie miast.
Thumb 1 3 30 lat www
8 marca 1990 r. Sejm uchwalił ustawę o samorządzie gminnym. 27 maja Polacy wybrali pierwszych reprezentantów do rad gmin. W pierwszych wolnych wyborach frekwencja wyniosła nieco ponad 42 proc.
Thumb 1 3 mszczonow burmistrz
O tym, czy w kraju jest dobrze czy źle decydują samorządy – mówi Józef Kurek, burmistrz Mszczonowa, najdłużej – bo od 1990 roku - urzędujący burmistrz w Polsce.
Thumb 1 3 kolaz 30 lecie kalendarium
Wymiana doświadczeń, międzynarodowe spotkania samorządowców, targi miast i wystawy gospodarcze, wybitni prezydenci i burmistrzowie, osiągnięcia miast – to w skrócie historia ostatnich 30 lat w Związku
Thumb 1 3 ceg olb czaj bor 30
Ludzie Związku ostatnich 30 lat, to fantastyczni prezydenci i burmistrzowie, przewodniczący rad, urzędnicy, którzy pracują w komisjach. To wielkie bogactwo różnych doświadczeń, osobowości i wartości.

Dokumenty

Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Apele ZMP - członkostwo Ukrainy w UE, przyspieszenie prac nad systemowymi rozwiązaniami w polityce migracyjnej, wykorzystanie funduszy unijnych na sfinansowanie wsparcia uchodźców z Ukrainy
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko wobec propozycji rekompensaty utraconych dochodów z PIT w związku z propozycją kolejnych zmian w Polskim Ładzie (projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i
Pobierz Download icon@2x
publikacje
Problemy, wyzwania, rozwiązania. Ukraińskie dzieci w polskim systemie edukacji. Podsumowanie spotkań tematycznych
Pobierz Download icon@2x
inne
Uzasadnienie do kompleksowej nowelizacji specustawy (projekt z 31 marca br.)

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Miasta
15
maj 2022

20
maj 2022

Maj 2022
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas! Fb icon blue@2x