Zapraszamy do dyskusji o kondycji naszych miast
Publikujemy „Raport o stanie miast” za 2025 rok. Został opracowany przez ekspertów ZMP i Fundacji Miasto, wzbogacony uwagami i opiniami zebranymi dotychczas wśród delegatów z naszych miast.
Raport-o-stanie-Miast_RGB-www.jpg

Rok 2025 w polskich samorządach był przede wszystkim rokiem nadziei na stabilizację, na uspokojenie sytuacji po rozchwianych poprzednich latach. Jednocześnie rok ten budził nadzieję na to, że idea samorządności odzyska swoją rangę, że samorząd po okresie deprecjacji stanie się znowu ważnym elementem polskiego życia publicznego polskiej administracji. Czy tak rzeczywiście się stało? Czy 2025 rok rzeczywiście podniósł rangę polskich miast? Czy rzeczywiście uspokoił sytuację? Czy nam, przedstawicielom lokalnych społeczności, funkcjonuje się lepiej i bardziej efektywnie? Chcemy odpowiedzieć na te pytania z punktu widzenia polskich miast.

Jednocześnie warto się zastanowić, co 2025 rok mówi nam o przyszłości - i tej najbliższej w perspektywie obecnej kadencji i nieco odleglejszej, powiedzmy w ciągu najbliższych 10-15 lat. Co już dziś jest widoczne, a będzie miało znaczenie w kolejnych latach.

Raport pokazuje z jednej strony kondycję, w jakiej znajdują się polskie miasta, a z drugiej wskazuje na najbardziej prawdopodobne kierunki ich rozwoju – szanse i wyzwania przyszłości. W niniejszym dokumencie zajmujemy się przede wszystkim spojrzeniem na 2025 rok i znalezieniem odpowiedzi na pytanie, co istotnego w tym roku wydarzyło się dla samorządów, a szczególnie dla polskich miast, co było dobrego, a co nadal jest wyzwaniem. Co nam się udało, a co jeszcze ciągle jest przed nami.

W opracowaniu poddajemy także pod refleksję to, co powinniśmy zrobić do końca obecnej kadencji, a także w dłuższej perspektywie - co czeka polskie miasta przez najbliższe 10-15 lat.

Naszym opracowaniem chcemy zapoczątkować dyskusję Związku Miast Polskich nad kondycją miast. Na tegorocznym Zgromadzeniu Ogólnym ZMP zebraliśmy opinie i głosy miast. Na podstawie debaty przygotowaliśmy raport o stanie miast za 2025 rok. W konsekwencji będziemy corocznie publikować podobne opracowanie.

Mamy nadzieję, że to, co proponujemy w pierwszym raporcie będzie dobrą podstawą do dalszej dyskusji o wyzwaniach, przed jakimi stoją polskie miasta. Mamy świadomość, że liczba oraz złożoność procesów i wyzwań uniemożliwia ich „zamknięcie” na kilku stronach. Dlatego też w kolejnych miesiącach będziemy publikowali materiały stanowiące pogłębienie tematów poruszanych w niniejszym raporcie.

Nieustannie liczymy na głos z polskich miast. Prosimy o przesyłanie uwag i opinii na adres: monitorrozwoju@zmp.poznan.pl.

Wierzymy, że ułatwią one przygotowanie dobrych raportów o stanie miast w kolejnych latach. Będą stanowiły kierunkowe wytyczne dla działań Związku Miast Polskich i całego naszego środowiska.

Zapraszamy do kontaktu!

Załączniki:
Raport o stanie miast


POZOSTAŁE ARTYKUŁY