W Sopocie wystartuje przedsięwzięcie wspierające ekonomię społeczną - Dom Gościnny LukLuk. Prowadzić go będzie Spółdzielnia Socjalna Kooperacja. Zatrudni osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

W Domu Gościnnym LukLuk do dyspozycji gości jest 17 miejsc noclegowych (4 apartamenty, 1 apartament z wspólnym dużym pokojem przechodnim i 2 pokojami sypialnymi, 3 w wersji z 1 pokojem sypialnym).

Na początek miejsca zarezerwowane są przez Urząd Miasta Sopotu dla dzieci z Białorusi, które uczestniczyć będą w warsztatach w Sopockim Teatrze Muzycznym Baabus Musicalis.

Zatrudnienie w Domu Gościnnym (sprzątanie, trener pracy osób z niepełnosprawnością, recepcja, stróż nocny, koordynator) znalazło już 5 osób, docelowo będzie ich 6.

Remont budynku o wartości 1 280 000 zł nadzorował Wydział Inwestycji UM Sopot. Plac budowy został przekazany wykonawcy w kwietniu 2018 r., protokół odbioru podpisano na koniec lutego 2019 r. Spółdzielnia Kooperacja rozpoczęła dzierżawę budynku, proces wyposażania i tworzenia biznesplanu działalności z początkiem marca 2019 r.

Spółdzielnia Socjalna Kooperacja

Powołana m.in. przez Urząd Miasta Sopotu i organizacje pozarządowe Spółdzielnia Socjalna Kooperacja powstała w 2014 r. Umożliwia osobom pozostającym bez pracy oraz osobom wykluczonym społecznie aktywizację zawodową, a także reintegrację społeczną osób zatrudnionych w spółdzielni. Funkcjonowanie Spółdzielni Socjalnej Kooperacja wpisuje się w program Sopockiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej oraz w założenia Sopockiego Paktu na Rzecz Przedsiębiorczości Społecznej.
Kooperacja prowadzi dwa sklepy charytatywne LukLuk, Agencję Pracy Tymczasowej, parkingi sezonowe i całoroczne w Sopocie, Projekty Aktywizacyjne i Szkoleniowe, Klub Integracji Społecznej przy ul. Młyńskiej 11, wykonuje drobne zlecenia z Miasta – rozwieszanie plakatów, tłumaczenia na język migowy.

Na przestrzeni tych lat udało się aktywizować zawodowo 28 osób w ramach Agencji Pracy Tymczasowej, 8 osób w sklepach LukLuk, 9 osób w biurze Kooperacji przy różnego rodzaju projektach, 17 osób przy realizacji sezonowych parkingów.
Klub Integracji Społecznej w Sopocie otwarty w maju 2019 r. aktywizuje społecznie i zawodowo 12 osób i jest uzupełnieniem oferty w Sopockim Inkubatorze Przedsiębiorczości Społecznej przy ul. Młyńskiej 11.