Rydułtowy, Zabrze, Żywiec - Kolejne umowy podpisane
Rydułtowy, Zabrze, Żywiec to kolejne miasta, które otrzymają po 3,5 mln euro z Programu „Rozwój lokalny”. Minister funduszy i polityki regionalnej podpisał umowy o dofinansowanie.
euro-163475_1280.jpg
fot. pixabay.com

Śląskie samorządy będą mogły realizować projekty inwestycyjne dzięki wsparciu z Programu „Rozwój lokalny”  – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Rydułtowy – „W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy”

Projekt oparty jest na czterech wymiarach: gospodarczym, społecznym, środowiskowym i przestrzennym. Zakłada aktywną partycypację wielu grup społecznych. Celem jest poprawa atrakcyjności miasta Rydułtowy jako miejsca do życia i pracy oraz dostosowanie lokalnej administracji do wymogów stawianych współczesnemu aparatowi administracji samorządowej. Równoległa zadań realizacja pozwoli na zrównoważony, ale zdecydowany rozwój miasta. Wspólnym elementem – mianownikiem, jak również spójnikiem wskazanych przedsięwzięć jest mieszkaniec Rydułtów – obecny i przyszły.

Zabrze – Miasto przestrzenią rozwoju

Cel projektu jest poprawa jakości życia w mieście, poprzez zwiększenie potencjału gospodarczego i społecznego miasta, jakości środowiska naturalnego oraz jakości przestrzeni miejskich. W zakresie rozwoju instytucjonalnego autorzy projektu stawiają na poprawę spójności działań i wzrost zaufania mieszkańców do instytucji publicznych, stworzenie standardów nowoczesnego świadczenia usług publicznych oraz poprawę zdolności instytucjonalnych administracji miasta.

Żywiec – „SMART ŻYWIEC - (r)ewolucja”

Żywiecki projekt będzie się koncentrować m.in. wokół aktywności związanych ze zmianą nawyków komunikacyjnych i ograniczeniem ruchu w centrum oraz wzroście świadomości prozdrowotnej mieszkańców. Autorzy projektu stawiają także na pobudzenie przedsiębiorczości lokalnej, kształcenie ukierunkowane na rozwój turystyki i branż pokrewnych.

Projekt kładzie także nacisk na aktywności ukierunkowane na zacieranie antagonizmów w społeczności Żywca i budowaniu więzi międzypokoleniowych. Zaplanowane zostały działania zwiększające udział osób z niepełnosprawnościami i grup narażonych na dyskryminację w życiu społecznym.

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą ze specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.

W realizacji projektu miasto pomogą doradcy ze Związku Miast Polskich w ramach tzw. projektu predefiniowanego.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY