Ruszyła ogólnopolska kampania „Otwarte Miasta i Wsie”
Ruszyła kampania informacyjna wspomagająca edukację pracowników społecznych i organizacji mających bezpośredni kontakt z uchodźcami. Cykl spotkań rozpoczęła konferencja, która odbyła się 18 kwietnia 2023 w Kielcach.
OMiW_Kielce_grafikapozioma_940x788.png

Osoby, które uciekają do naszego kraju przed rosyjską agresją, mierzą się nie tylko z ogromem osobistych trudności, ale także z informacyjnym chaosem i nagłą koniecznością odnalezienia się w nowej rzeczywistości społecznej i biurokratycznej. Jednymi z pierwszych, którzy wskazują uchodźcom i uchodźczyniom kierunek na drodze przez nieznane dotąd realia, są pracownicy urzędów pracy, ośrodków pomocy rodzinie i pomocy społecznej oraz członkowie organizacji pozarządowych. Dlatego właśnie wśród tych grup wiedza humanitarna i sprawne poruszanie się w infrastrukturze pomocowej są szczególnie ważne.

W ramach akcji informacyjnej, która będzie trwała do czerwca, odbędzie się seria spotkań z przedstawicielami miast, gmin miejskich i wiejskich oraz pracowników samorządowych różnego szczebla z pozarządowymi zespołami pomocowymi, które będą okazją do wzajemnego dzielenia się doświadczeniami, wiedzą, a także wspólnego rozwoju narzędzia Mapuj Pomoc.

W miastach planowane są spotkania z czołowymi przedstawicielami organizacji humanitarnych, pomocowych oraz instytucji państwowych i międzynarodowych działających na rzecz poprawy sytuacji uchodźców w naszym kraju. Spotkaniom będą towarzyszyły również inne formy dające wiedzę i inspiracje (warsztaty, spotkania, debaty).

Mapowanie pomocy: narzędzie dla wszystkich

Celem kampanii „Otwarte miasta i wsie – mapowanie i współpraca dla Ukrainy” jest jednak nie tylko poszerzanie świadomości i wrażliwości pracowników mających codzienny kontakt z osobami uchodźczymi, ale także stworzenie trwałej sieci współpracy międzysektorowej, z której swobodnie korzystać będą mogły nie tylko wszystkie strony zaangażowane w organizację wsparcia w całej Polsce, ale także beneficjenci działań pomocowych – osoby uchodźcze.

Co to oznacza w praktyce? Szerzenie na bieżąco aktualizowanej i konkretnie mapowanej wiedzy na temat dostępnych w okolicy punktów noclegowych, centrów pomocy psychologicznej i prawnej, baz potrzebnych artykułów, działających punktów informacyjnych i recepcyjnych. Wiadomości o możliwych formach wsparcia powinny być równie łatwo osiągalne dla osób uchodźczych, ale to pracownicy samorządowi i organizacji pomocowych jako pierwsi muszą być w stanie nakierować zainteresowanych na właściwe źródła.

Taką wiedzę zbiera i umiejscawia narzędzie Mapuj Pomoc – największa w kraju interaktywna mapa Polski i Ukrainy, gdzie osoby uchodźcze mogą znaleźć informacje o potrzebnych im zasobach i wsparciu. Kampania „Otwarte Miasta i Wsie” wspomoże informacyjny rozwój platformy i pozwoli włączyć jej funkcjonalności w codzienne działania pracowników samorządowych.

Razem możemy więcej

Akcję inicjuje Fundacja CultureLab (Mapuj Pomoc) we współpracy z UNHCR, Urzędem Miasta Kielce oraz partnerami. Konferencję w Kielcach, otwierającą kampanię, objął swoim patronatem Związek Miast Polskich.

Planowanych jest 20 spotkań w 20 polskich miastach. Poszerzenie wiedzy pracowników na temat wsparcia dla uchodźców oraz inicjowanie stałej sieci współpracy międzysektorowej wspierać będą także działania promocyjne: spot informacyjny z udziałem gwiazd oraz przedstawicieli sektora NGO, a także patronat mediów, m.in. Dziennika Warto Wiedzieć czy UkrainianInPoland.

Więcej informacji o konferencji w Kielcach, w tym agenda spotkania oraz rejestracja - TUTAJ


POZOSTAŁE ARTYKUŁY