Projekt bezpiecznego boiska w Pabianicach zwycięzcą konkursu „Bezpieczny zaułek”
Do konkursu przesłano 37 lokalizacji wymagających poprawy w kwestii bezpieczeństwa z 24 miast z całej Polski. Zwycięski projekt pozwoli rozwiązać problem aktów wandalizmu i zaśmiecania boiska w Pabianicach.
2023_04_18_-_Axis_bezpieczny_zaułek.png

Miasta, które zgłosiły się do konkursu otrzymają dedykowany, bezpłatny plan rozwiązania problemu bezpieczeństwa.

Zaproszenie do konkursu „Bezpieczny zaułek” otrzymały gminy miejskie i miejsko-wiejskie, łącznie aż 96 jednostek terytorialnych. Gminy mogły zgłosić miejsca wymagające lepszej ochrony, charakteryzujące się podwyższonym poziomem zagrożenia bezpieczeństwa publicznego lub wysokim wskaźnikiem antyspołecznych zachowań. Osoby zgłaszające niebezpieczne zaułki miały do wyboru jedną z dziewięciu konkursowych kategorii – od zagrożeń związanych z czynnikami zewnętrznymi, wzmożonym ruchem drogowym, po czynniki zagrażające środowisku i zdrowiu mieszkańców.

Jury konkursu, złożone z ekspertów do spraw bezpieczeństwa, smart city oraz przedstawicieli organizacji samorządu terytorialnego, oceniło każde zgłoszenie według czterech kryteriów: społecznych korzyści z rozwiązania problemu – dla zdrowia, życia czy mienia mieszkańców; skuteczności – na ile instalacja gwarantowana zwycięzcy konkursu zapewni bezpieczeństwo w danym miejscu; możliwości zastosowania inteligentnych rozwiązań Axis w danym miejscu; dotychczasowej działalności gminy/jednostki pomocniczej w celu rozwiązania problemu bezpieczeństwa we wskazanym miejscu.

Celem konkursu było wytypowanie problematycznych miejsc i pokazanie, że można skutecznie zadbać o ich bezpieczeństwo przy użyciu zaledwie kilku urządzeń połączonych odpowiednią technologią. Chcieliśmy pokazać miastom, że bardzo często użycie jednej kamery, głośnika oraz prostej analityki zapewnia wyraźną poprawę bezpieczeństwa. Statystyki przesłanych projektów pokazują, że najbardziej potrzebnym sprzętem są właśnie kamery z analityką wideo, która umożliwia np. wykrywanie ludzi lub pojazdów w miejscu lub czasie, w którym nie powinno ich tam być – podkreśla Konrad Badowski z Axis.

Zdecydowana większość, aż 29 z 37 zgłoszonych w konkursie projektów, dotyczyła zagrożeń w przestrzeni publicznej – aktów chuligaństwa i wandalizmu na poszczególnych ulicach miast oraz na placach zabaw, boiskach szkolnych i w parkach miejskich. Dokładnie z takim problemem boryka się dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach.

- Nocami, szczególnie podczas weekendów, na naszym boisku gromadzą się osoby postronne, często spożywające alkohol. W efekcie rano boisko pełne jest potłuczonych butelek, niedopałków papierosów i innych śmieci. Taka sytuacja zagraża poważnie zdrowiu naszych uczniów, dlatego bardzo często byliśmy zmuszeni odwoływać pierwsze zajęcia na boisku lub mocno je opóźniać – zaznacza Eliza Matusiak, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach.

W szkole nie ma całodobowej ochrony fizycznej, dlatego potrzebny był system, który mógłby automatycznie wykryć obecność ludzi na boisku w godzinach nocnych. Wykrycie takiej obecności może uruchomić oświetlenie na boisku oraz kamerę wizyjną, która zbierze materiał do późniejszej analizy i wykorzystania przez np. Straż Miejską lub Policję.

Na podstawie materiału z kamery wizyjnej możemy podjąć skuteczną interwencję, aby przeciwdziałać takim zachowaniom w tym miejscu w przyszłości. Wokół szkoły, konkretnie na wyjeździe, mamy jednak jeszcze jeden newralgiczny punkt – kierowcy opuszczający jej teren mają ograniczoną widoczność chodnika. W tym miejscu na przestrzeni ostatnich lat dochodziło do wielu niebezpiecznych zdarzeń, potrąceń pieszych, rowerzystów czy w ostatnim czasie osób poruszających się ze sporą prędkością na hulajnogach. Zgłoszenie konkursowe zawiera także instalację sygnału świetlnego w tym miejscu, aby zwiększyć czujność zarówno kierowców, jak i osób poruszających się po chodniku – dodaje Tomasz Makrocki, komendant Straży Miejskiej w Pabianicach.

Obrady jury były naprawdę bardzo trudne. Jurorzy są pod wrażeniem nie tylko jakości podesłanych projektów, ale przede wszystkim możliwości poprawy bezpieczeństwa, które widocznie wpłynęłyby na samopoczucie mieszkańców. Koniec końców to właśnie o nich w tym wszystkim chodzi, co było widać w każdy podesłanym zgłoszeniu.

O bezpieczeństwie wypowiedział się także starosta pabianicki.

Bardzo cieszymy się ze wszelkich inicjatyw tego typu, albowiem dbanie o bezpieczeństwo jest to nasz wspólny obowiązek, zwłaszcza jeśli dotyczy dzieci i młodzieży. Szkoła powinna być miejscem szczególnie bezpiecznym, w którym młode umysły mogą skupić się na pogłębianiu wiedzy oraz rozwijaniu własnych umiejętności i pasji. Naszym priorytetem jest stworzenie idealnych warunków do nauki i rekreacji na terenie całego obiektu szkolnego. Dążymy do tego celu krok po kroku, a każda taka akcja, jak właśnie „Bezpieczny Zaułek”, pozwala nam przyspieszyć ten proces – mówi Krzysztof Habura, starosta pabianicki.

Każde zgłoszenie wygrywa

Konkurs „Bezpieczny zaułek” po dwóch udanych edycjach w Czechach, zadebiutował w tym roku w Polsce. Zaproszenie do konkursu otrzymało 96 miast z całej Polski. Firma Axis, będąca pod wrażeniem jakości i złożoności przesłanych zgłoszeń, postanowiła nagrodzić każdego uczestnika profesjonalną analizą wskazanego zaułka. Wszystkie zgłoszenia otrzymają odpowiedź z projektem systemu bezpieczeństwa odpowiadającego na występujące problemy. Eksperci firmy Axis podejdą do każdego zgłoszenia indywidualnie, proponując rozwiązania szyte na miarę.

Kontakt:

Marek Pavlica, Regional Communications Specialist Eastern Europe, Axis Communication

Telefon: + 42 0 734 319 237, E-mail: marek.pavlica@axis.com

Natalia Rzucidło, Communication Manager, Monday Agencja Komunikacji

Telefon: 795579113, E-mail: natalia.rzucidlo@mondaygroup.pl


POZOSTAŁE ARTYKUŁY