Poznań - Przeciw dyskryminacji i przemocy
Autyzm, przeciwdziałanie homofobii i dyskryminacji wśród uczniów, radzenie sobie ze złością i zapobieganie przemocy w szkole - miasto dofinansowuje szkolenia dla nauczycieli.
Pozna_-strona.jpg
fot. poznan.pl

Miasto Poznań przeznaczyło 100 tys. zł na działania edukacyjne dla kadry pedagogicznej zwiększające świadomość w zakresie równości i różnorodności. Chodzi o warsztaty i szkolenia, które zwiększą wiedzę i kompetencje osób na co dzień pracujących z dziećmi i młodzieżą. 

- Dofinansowane projekty wynikają z bieżącej diagnozy potrzeb nauczycielek i nauczycieli, pedagożek i pedagogów - podkreśla Stella Gołębiewska, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej. - To osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą sygnalizowały nam konieczność szkoleń, warsztatów czy organizacji spotkań dotyczących wymiany dobrych praktyk w zakresie edukacji równościowej. Wybrane propozycje uczą jak wspierać dzieci narażone na dyskryminację oraz jak pracować z grupą, by wzmacniać postawy szacunku i akceptacji wobec każdego człowieka.

Pierwszy zwycięski projekt to propozycja Fundacji FIONA: "Wszyscy jesteśmy (nie)zafiksowani". Dotyczy pracy z uczniami neuroróżnorodnymi - np. dziećmi w spektrum autyzmu. Projekt składa się z trzech etapów. W pierwszym z nich zostaną szczegółowo określone potrzeby nauczycieli, uczących dzieci neuroróżnorodne. Następnie na ich podstawie opracowana zostanie broszura informacyjna dla osób, które uczą dzieci w spektrum autyzmu. Trzecim etapem będzie e-konferencja prezentująca najlepsze praktyki. Ich zastosowanie pozwoli na przeciwdziałanie systemowej dyskryminacji tej grupy osób. 

Druga dofinansowana propozycja została przygotowana przez Stowarzyszenie Grupa Stonewall. Zaplanowano w niej: wykład otwarty dotyczący przeciwdziałania homofobii i transfobii, szkolenie dla nauczycieli i pedagogów szkolnych "Homofobia i jej konsekwencje dla dzieci i młodzieży. Metody przeciwdziałania na terenie szkoły" oraz warsztat antydyskryminacyjny ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w placówkach oświatowych. 

Trzeci najwyżej oceniony projekt zgłosiła Fundacja Rozwoju Motylarnia, która zaplanowała dla nauczycieli, pedagogów i specjalistów cały cykl warsztatów anydyskryminacyjnych. Dotyczyć będą m.in. porozumienia bez przemocy, radzenia sobie ze złością oraz technik pracy z grupą w kontekście problematyki dyskryminacji i przemocy.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY