Najbardziej zdrowe miasta na prawach powiatu w Polsce
Warszawa, Opole, Chorzów, Gdańsk, Rzeszów, Koszalin, Białystok, Gdynia, Sopot i Poznań to liderzy Indeksu Zdrowych Miast, projektu grupy LUX MED, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.
Zdrowie Z naszych miast
Zdrowe_miasto.jpg
fot. www.luxmed.pl

- Sprawdziliśmy, które z 66 miast na prawach powiatu zapewniają najlepsze warunki do życia. Obszar programów zdrowotnych był jednym z ośmiu, które braliśmy pod uwagę. Łącznie przeanalizowaliśmy ponad 60 wskaźników na 8 różnych obszarach: zdrowie, ludność - pokolenia, tu widać ryzyka zgonu z rożnych przyczyn, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń – tłumaczy Agnieszka Chłoń Dominczak, prof. SGH, prorektorka ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

– Tworząc Indeks Zdrowych Miast, zadaliśmy sobie pytania: co oznacza termin zdrowe miasto, jakie są główne obszary, w których miasta mogą i podejmują działania, aby poprawić jakość życia, a zarazem zdrowia mieszkańców. Te analizy pozwoliły nam ocenić, które miasta w Polsce oferują mieszkańcom najszerszy dostęp do programów zdrowotnych – dodaje ekspertka.

Podstawą do prac nad Indeksem były m.in.: dane publikowane w Banku Danych Lokalnych GUS lub inne źródła administracyjne. W trakcie prac nad indeksem wskaźnika, wytypowano 8 kluczowych obszarów , takich jak: zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura, przestrzeń.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa. Z raportu wynika również, że blisko ¼ powierzchni Chorzowa i Olsztyna to tereny zielone, Warszawa wprowadziła aż 359 programów polityki zdrowotnej (podczas gdy średnia badanych miast wyniosła 42), najwięcej na zdrowie w przeliczeniu na mieszkańca wydały władze Opola i Chorzowa, Leszno to miasto przyjazne rowerzystom (na 100 km2 przypada tam 186,4 km dróg rowerowych, a średnia z wszystkich miast wyniosła 74,1 km), a Sopot najlepiej wspiera aktywność fizyczną (na 100 tys. ludzi przypada prawie 189 obiektów sportowych, a średnia dla Polski wyniosła 19).

Co ciekawe, miasto, które uzyskało najlepszy wynik syntetyczny – Warszawa – nie uzyskało najlepszego wyniku w żadnym z ośmiu uwzględnionych w Indeksie Zdrowych Miast obszarów. W kategorii Zdrowie liderem jest Opole, w kategorii Ludność i Pokolenia - Rzeszów, w kategorii Usługi komunalne i społeczne - Rzeszów, w kategorii Edukacja - Białystok, w kategorii Mieszkalnictwo - Gliwice, w kategorii Środowisko - Sopot, w kategorii Infrastruktura - Nowy Sącz, w kategorii Przestrzeń - Świnoujście.

Uzupełnieniem rankingu będą wyniki badania ankietowego (ankieta została opracowana przez dr. hab. Jacka Sieraka, prof. SGH), które zostanie w przyszłości przeprowadzone wśród władz lokalnych i mieszkańców. Analiza ta pozwoli na uzupełnienie statystyki o dodatkowe informacje, które nie są dostępne w danych statystycznych.

Indeks Zdrowych Miast jest instrumentem, który pozwala na syntetyczne ujęcie tego, jak otoczenie społeczne, środowiskowe i gospodarcze w miastach, a także prowadzone w nich polityki publiczne sprzyjają zdrowiu jego mieszkańców. Uzyskane wyniki wskazują na dużą różnorodność warunków, jakie tworzą miasta w każdym z uwzględnionych obszarów. Autorzy Indeksu mają nadzieję, że uzyskane wyniki mogą zainspirować władze miast do wdrażania rozwiązań sprzyjających poprawie zdrowia mieszkańców. Planowana jest coroczna aktualizacja opracowanego indeksu, aby oceniać, czy warunki dla zdrowego życia i funkcjonowania w miastach się poprawiają. Metodologię Indeksu Zdrowych Miast przygotował dr Jakub Głowacki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Więcej informacji

Załączniki:
Indeks Zdrowych Miast


POZOSTAŁE ARTYKUŁY