Krosno – Etnocentrum na dworcu PKP
Co można zrobić z zabytkowym, niszczejącym budynkiem starego dworca kolejowego? W Krośnie zlokalizowano w nim Etnocentrum, tworząc miejsce, w którym prezentowane jest lokalne dziedzictwo kulturowe.
Krosno-Etnocentrum-fb.jpg
fot. fb Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Podczas trwającej od października 2018 roku rewitalizacji dawnego dworca PKP w Krośnie zachowano wartość architektoniczno-historyczną budynku dworca, nadano mu nową, niepowtarzalną funkcję miejsca spotkań z kulturą ludową i tradycyjną, które będzie przyciągać i inspirować.

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej jest innowacyjną instytucją, w której kulturę tradycyjną poznamy dzięki najnowocześniejszym technologiom. W istniejących w regionie skansenach i na muzealnych ekspozycjach można zobaczyć ślady minionego życia – w nowym miejscu na kulturalnej mapie Krosna będzie można dotknąć i doświadczyć dawnego świata. Przeżyć trochę życia po dawnemu.

Zaadaptowany dworzec to dziś wizytówka miasta. Po modernizacji budynek jest wyposażony zarówno w tradycyjne sprzęty (tradycyjnego lokalnego rzemiosła), jak i nowoczesne, multimedialne narzędzia prezentacji. Część zmodernizowanego budynku nadal pełni funkcje dworca - znajduje się tam sklep muzealny, elektroniczna informacja kolejowa i autobusowa oraz automatyczna kasa biletowa.

Budynek jest wyposażony w tradycyjne rekwizyty wykonane zgodnie z wzornictwem i technologią z „epoki”, np. atrapa wozu, ruchome zabawki, rzeźby, obrazy, tradycyjny piec chlebowy, drewniane ławy, stoły, krzesła, meble, gliniane misy, skrzynie, kamionkowe garnki, zabytkowy warsztat tkacki, instrumenty muzyczne oraz oczywiście te bardziej współczesne urządzenia multimedialne.

Nowy obiekt, który jest współfinansowany z dotacji unijnej (z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020), ma służyć mieszkańców Krosna i przyległych gmin, a także turystom. Tu „każdy będzie miał możliwość wymienić się swoimi pomysłami, nauczyć się czegoś od „mistrzów” w dziedzinie sztuki, tradycji i muzyki ludowej”.

Inwestycja kosztowała 19,8 mln zł, ale ponad połowę kosztów (13,5 mln zł) pokryto z unijnej dotacji.

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podsumowało 2019 rok pod kątem inwestycji środków unijnych w sferę kulturalną. Wyróżnione inwestycje znajdują się m.in. w Krakowie, Krośnie, Sandomierzu czy w warszawskim Wilanowie – czytamy na fb Etnocentrum. Pierwszą inwestycją, na którą zwróciło uwagę ministerstwo jest Projekt „Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej”. W Etnocentrum w Krośnie można się „wirtualnie przenieść" w świat dawnego Podkarpacia, można też posłuchać ludowych legend, a nawet zatańczyć na dawnym peronie kolejowym.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY