Kostrzyn nad Odrą, który odpowiedział na zaproszenie do europejskiego programu „Mayors for Economic Growth” (M4EG), zaangażował się we współpracę z gruzińskim miastem Baghdati.

W maju tego roku Związek Miast Polskich informował, że w ramach projektu UE „Mayors for Economic Growth” (M4EG), który jest realizowany w 6 krajach Partnerstwa Wschodniego (PW) (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina), poszukiwane były polskie miasta, które chciałyby zaangażować się we współpracę ze wskazanymi miastami z Gruzji, Mołdawii i Białorusi.

Przypomnijmy, że projekt dotyczy lokalnego rozwoju gospodarczego i tworzenia miejsc pracy na poziomie lokalnym, dlatego głównymi beneficjentami są gminy. Celem współpracy jest dialog, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk.

Jednym z miast, które odpowiedziało na zaproszenie do projektu jest Kostrzyn nad Odrą. Delegacja miasta odbyła w dniach 15-18 lipca br. wizytę w gruzińskim miasteczku Baghdati. Jej celem była wymiana dobrych praktyk związanych z organizacją festiwali i wydarzeń kulturalnych.  Spotkanie odbyło się w ramach projektu dofinansowanego „Mayors for Economic Growth".

Miasto Baghdati położone jest  w zachodniej Gruzji w niedalekiej odległości od miasta Kutaisi i gmina liczy dziś ok 18.000 mieszkańców. Baghdatai (Gruzja) ma pewne doświadczenie w organizowaniu lokalnych festiwali, a ich ambicją jest zorganizowanie międzynarodowego festiwalu z liczniejszą i szerszą publicznością. Ma on stać się atrakcją przyciągającą turystów z Gruzji i całej Europy. Dlatego też gruziński samorząd potrzebuje doświadczenia i praktyki europejskich miast, które mogą podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą, jak wydarzenia kulturalne mogą przynieść korzyści grupom docelowym, tj. mieszkańcom, lokalnym przedsiębiorcom, restauracjom, hotelom  i innym podmiotom gospodarczym.

Delegacja samorządu miasta Kostrzyn podczas wizyty w Baghdati przekazała swoją wiedzę i doświadczenia zdobyte podczas współorganizowania Festiwalu Pol’and’Rock, a także lokalnych wydarzeń kulturalnych, takich jak święto miasta „Kostrzyn na fali”. Podczas spotkań grupy roboczej omówiono wiele kwestii związanych z organizacją tego typu imprez: zasady organizacji i zabezpieczenia wydarzenia, finasowania imprezy, mechanizmy promocji wydarzenia w mediach.