Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce będzie budować komfort różnych użytkowników przestrzeni miejskiej w sposób zrównoważony. Prezydent miasta powołał pełnomocnika ds. przestrzeni publicznych.

Nowo powołany pełnomocnik prezydenta ds. przestrzeni publicznych dbać będzie o jakość życia w miejscach należących do wszystkich mieszkańców.

Wzorem miast skandynawskich i zachodnioeuropejskich Gdynia przede wszystkim stawia na planowanie i projektowanie, które sprzyjać ma odstawieniu samochodu jako najmniej ekonomicznego, a jednocześnie zabierającego najwięcej wspólnej przestrzeni środka komunikacji na rzecz zwiększenia przestrzeni dla rowerzystów, pieszych czy szybkiej i wygodnej komunikacji publicznej.

- To, czego miasta współcześnie potrzebują, to innowacyjne rozwiązania dla przestrzeni wspólnych, w szczególności takich które nie antagonizują mieszkańców. Widzę potrzebę zwiększenia jakości naszych inwestycji i uzupełnienia ich o właśnie taką wrażliwość. Dbać o nią będzie pełnomocnik ds. przestrzeni publicznych – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. 

Jednym  z celów Barbary Marchwickiej, nowo powołanego pełnomocnika, jest wypracowanie trwałego modelu włączania mieszkańców, urzędników, przedstawicieli organizacji pozarządowych i wszystkich zainteresowanych w procesy przygotowywania oraz realizacji inwestycji/przedsięwzięć w mieście.