Bielsko-Biała - Nowoczesna hala sportowa
W czerwcu ogłoszono postępowanie przetargowe na budowę Międzypokoleniowego Centrum Aktywności i Innowacji w Bielsku-Białej. Projekt realizowany jest przez miejską Agencję Rozwoju Regionalnego, która w 2020 r. została właścicielem zabytkowego pałacyku
Bielsko-Bia_a_-_sala.jpg

Ekrany akustyczne od ul. Partyzantów zostaną zdemontowane, a w miejscu gdzie są porośnięte krzakami pozostałości kortów tenisowych, zbudowana zostanie hala sportowa. Cały rok korzystać z niej będą tenisiści, a w okresie zimowym zewnętrzy kort stanie się lodowiskiem. Zgodnie z życzeniem inwestora, hala wzniesiona ma być w „nowoczesnym, odważnym i atrakcyjnym stylu”. Rewitalizacji doczeka się także zabytkowy pałacyk. Prace mają potrwać do 2024 roku, ich koszt powinien zamknąć się w 20 mln zł.

Inwestor poszukuje firmy, która najpierw zaprojektuje, a następnie zrealizuję inwestycję. Prace mają potrwać 16 miesięcy. Kilka dni temu odbyła się wizja lokalna terenu inwestycji.

Przybliżona powierzchnia terenu inwestycji to ok. 64 ary. W południowej części działek znajduje się historyczny budynek zaplecza kortów tenisowych - Pawilon Lodowy, natomiast w części środkowej i północnej pozostałości po otwartych, ziemnych kortach tenisowych, które dziś porastają krzaki. Historyczny budynek kortów ma powierzchnię ok. 520 mkw., został zaprojektowany przez cieszyńskiego architekta Alfreda Wiedermanna jako pawilon tenisowego klubu sportowego i wzniesiony w 1928 roku.

Budynek przeszedł gruntowny remont na początku XXI wieku, utworzono w nim restaurację oraz zaplecze kortów. Dziś jest w złym stanie technicznym i wymaga rewitalizacji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zgodnie z planem inwestora, po rewitalizacji w skład Pawilonu Lodowego mają wchodzić pomieszczenia: „FabLab”, pracy kreatywnej, szkoleniowo-konferencyjne, wystawowe i biurowe. Dla uzupełnienia tych funkcji oraz zwiększenia atrakcyjności, przewidziano tam także utworzenie kawiarni.

Celem inwestycji jest stworzenie warunków do wymiany doświadczeń międzypokoleniowych, aktywizacji osób starszych, integracji społecznej, aktywizacji osób wykluczonych zawodowo, wspomagania innowacyjności, tworzeniu możliwości rozwoju w oparciu o najnowsze technologie przemysłowe, robotyczne i techniczne - przy zaangażowaniu wysoko rozwiniętej cyfryzacji i automatyzacji.

- W związku z zamiarem realizacji w niniejszej inwestycji funkcji laboratorium „FabLab” opartego o nowoczesne wytyczne idei „Przemysłu 4.0” - wskazuje się realizację całego zadania (poza zewnętrzną bryłą Pawilonu Lodowego) w nowoczesnym, odważnym i atrakcyjnym wizualnie stylu nawiązującym do nowatorskich idei, nowych trendów przestrzennych i technologicznych - czytamy. Zgodnie z pismem konserwatora zabytków, w stylu historyzującym odrestaurowany ma zostać pałacyk.

Drugim elementem inwestycji jest wzniesienie hali sportowej w formie obiektu szkieletowego. Znajdzie się w niej zaplecze socjalne, sanitarne i sale szkoleniowe. Wewnątrz działać będą trzy korty tenisowe - jedno z nich spełniać ma wymogi związane z rozgrywaniem turniejów krajowych. Ponadto w środku urządzone mają zostać także trzy boiska do badmintona, a całość uzupełni mobilna, składana widownia dla minimum 120 osób. W dokumentacji zastrzeżono, że dach hali spełniać ma funkcję tarasu.

Dodatkowy, czwarty kort tenisowy - spełniający wymagania rozgrywania turniejów krajowych - zbudowany zostanie także pomiędzy planowanym budynkiem hali a istniejącym pałacykiem. Zimą w tym miejscu możliwe ma być uruchomienia ogólnodostępnego miejskiego lodowiska. Całość uzupełnią prace związane z aranżacją terenu inwestycji - budową chodników czy nasadzeniami roślinności.

Do prawidłowej obsługi komunikacyjnej obiektu konieczne jest także przygotowanie miejsc postojowych dla użytkowników i pracowników obiektu - na potrzeb inwestycji ok. 15-30 miejsc postojowych zbudowanych zostanie w sięgaczu drogowym przy ul. Sempołowskiej po jego rozbudowie oraz adaptacji. Prace potrwać mają do połowy 2024 roku, koszt nie powinien przekroczyć kwoty 20 mln zł. Inwestycja będzie współfinansowana pożyczką rewitalizacyjną z Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY