27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej – wybory samorządowe. Zapraszamy do świętowania i nadania obchodom jednolitego charakteru poprzez wspólne logo

30 lat temu mieszkańcy miast i gmin oraz małych społeczności na wsiach po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat decydowali w całkowicie wolny i nieskrępowany sposób o przyszłości Polski.

Z perspektywy 30 lat widzimy, jak ważny był to moment. Przez te trzy dekady Polacy z mniejszych i większych miejscowości, w każdym regionie kraju wybierali lokalne władze i decydowali o kierunku rozwoju swoich małych ojczyzn. Polskie samorządy i ich mieszkańcy zdali swój egzamin celująco, polskie regiony i miejscowości przeżyły w tym czasie niesamowity rozkwit.

30. rocznica odrodzenia polskiej samorządności to dobra okazja, aby uczcić to, co nam się przez ten czas udało, a także porozmawiać o tym, co moglibyśmy zrobić lepiej w przyszłości. To także dobry moment, aby wspólnie zastanowić się, jak reagować na coraz silniejsze centralistyczne tendencje rządu i coraz częstsze przypadki obciążania samorządów kosztami zadań, które są im narzucane z góry.

Namawiamy i zachęcamy do tego miasta mimo, że jubileusz przyjdzie nam wszystkim obchodzić w sytuacji panującej pandemii, z którą łączą się liczne ograniczenia. 

Na początku roku informowaliśmy nasze miasta o planowanym na maj wielkim święcie polskiej samorządności. Także miasta planowały na ten czas radosne wydarzenia, w tym pikniki, koncerty, ale też eksperckie debaty.

Większości z tych wydarzeń w obecnej sytuacji nie da się zorganizować, ale Związek namawia miasta do świętowania, bycia razem i pamiętania o tych ważnych trzech dekadach. 

Przekazujemy miastom logotyp ogólnopolskich obchodów 30-lecia polskiej samorządności. Logotyp można spersonalizować nazwą swojego miasta i wykorzystywać na miejskich nośnikach, w mediach społecznościowych czy stronach internetowych. 

Logotyp w wersji podstawowej
(do pobrania w załączniku)

Logotyp w wersji rozszerzonej, który można spersonalizować nazwą własnego miasta
(do pobrania w załączniku)

Zachęcamy do świętowania mimo trudnego czasu, a w najbliższych dnia zapraszamy w sposób szczególny do śledzenia strony Związku oraz naszego Facebooka.