Webinarium „Jak się samorządzić w edukacji?”
Samorządy dla Polski oraz koalicja organizacji społecznych SOS dla Edukacji zapraszają na bezpłatne webinarium z udziałem profesora Dawida Sześciły, które odbędzie się 18 listopada o godz. 19.00.
Oświata
Jak_sie_samorzadzic_w_edukacji_plakat.png

Moderatorką spotkania będzie Alicja Pacewicz (SOS dla Edukacji, Fundacja Szkoła z Klasą, CEO).

W ostatnich latach polska edukacja jest poddawana naciskom ideologicznym, spadają dochody samorządów i stale rośnie tzw. luka oświatowa, a równocześnie toczą się prace nad projektem ograniczającym kompetencje samorządów jako organów prowadzących placówki publiczne.

Jak pisze profesor Sześciło: Polityka władzy centralnej nastawiona na kwestionowanie niezależności szkół oraz wcześniejszych reform, jak również próby ręcznego sterowania oraz ideologicznego podporządkowania szkół budzi głęboki niepokój. Niestety, wszystko wskazuje na dalsze pogłębianie tych tendencji. Dlatego w imieniu organizatorów zapraszamy do wspólnej rozmowy nad tym, jakie są dostępne dziś narzędzia ochrony samorządowej i autonomicznej szkoły. Spotkanie będzie miało interaktywny charakter - przewidziana jest możliwość zadawania pytań, dzielenia się konkretnymi problemami i rozmowy o możliwych strategiach samorządu w tej sytuacji.

Organizatorzy zachęcają do zapoznania się z dwiema ekspertyzami, które stanowić będą punkt wyjścia dla naszej rozmowy:
https://www.organizacjespoleczne.org.pl/samorzady/

dr hab. Dawid Sześciło – Kierownik Zakładu Nauki Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert Fundacji im. Stefana Batorego do spraw samorządowych i członek Zespołu Ekspertów Samorządowych. Jako ekspert organizacji międzynarodowych do spraw reform administracji publicznej pracuje m.in. w Armenii, Albanii, Czarnogórze, Kosowie, Macedonii, Serbii, Turcji, Bośni i Hercegowinie, a także na Ukrainie. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w Instytucie Zarządzania Lokalnego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu (2014–2015). Visiting professor w Centrum Badań Porównawczych nad Rozwojem Metropolitalnym na Georgia State University w Atlancie (2019). Wykładał gościnnie na uczelniach w Austrii, Portugalii, Szwecji. Kierował zespołem badawczym, który przygotował raport „Polska samorządów. Silna demokracja, skuteczne państwo” (2019). Współautor komentarza do ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Webinar odbędzie się za pomocą platformy Zoom.
Osoby zainteresowane udziałem w webinarium zapraszamy o zgłoszenie mailowo: zarząd@samorzadydlapolski.pl

Wspólny apel organizacji społecznych i samorządowców Samorządy dla Polski Wolna Szkoła, nie partyjna: https://www.facebook.com/photo/?fbid=222312836575138&set=a.157461153060307




POZOSTAŁE ARTYKUŁY