Starachowice - Od 1 kwietnia bezpłatna komunikacja publiczna
Mieszkańcy miasta będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej - bez obowiązku kupowania biletów. Dodatkowo już wkrótce na ulice miasta wyjedzie 20 nowoczesnych autobusów.
Starachowice_-_autobusy.jpg
fot. Arch. UM Starachowice

- To historyczna chwila dla naszego miasta i kolejny ważny etap wprowadzanych przez nas zmian. W Starachowicach realizujemy szereg inwestycji, które zmierzają do tego, by transport publiczny zyskał nowe oblicze. Dobiega końca budowa nowej bazy miejskiego przewoźnika oraz stacji ładowania gazem ziemnym CNG. Na terenie zajezdni powstał budynek warsztatowy z częścią administracyjno-socjalną. Obiekt wyposażony jest w halę warsztatową wraz ze stanowiskiem diagnostycznym oraz kanałami serwisowymi, a także w pełni zautomatyzowaną myjnię dla autobusów - informuje Marek Materek, prezydent Starachowic.

W zajezdni powstają też kolejne place do manewrowania i parkowania autobusów. - Inwestycja w ogromnej większości jest finansowana z pieniędzy pozyskanych przez gminę Starachowice. 85% kosztów to środki unijne, a 10% pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, co oznacza, że tylko 5% przekażemy na ten cel z podatków starachowiczan. Dzięki temu, warunki pracy dla pracowników, którzy każdego dnia służą pasażerom komunikacji miejskiej, ulegną diametralnej poprawie. A to niebagatelna korzyść - podkreśla prezydent Marek Materek.

W budowie są również centra przesiadkowe przy dawnym dworcu wschodnim i zachodnim oraz parking wielopoziomowy na dolnych Starachowicach. W mieście realizowane są także ważne inwestycje drogowe, powstają kolejne ścieżki rowerowe.

- Teraz wykonujemy następny, bardzo ważny krok. Od najbliższego piątku, 1 kwietnia wprowadzamy bezpłatną komunikację w Starachowicach dla naszych mieszkańców. Skorzystają z niej wszyscy starachowiczanie, którzy płacą tu swoje podatki. Wierzymy, że to przyczyni się do zwiększenia ilości pasażerów oraz zmniejszenia ilości pojazdów poruszających się po mieście. Chcemy sprawić, aby zbiorowy transport publiczny w naszym mieście stał się modny - mówi prezydent Marek Materek.

Jak podkreśla, jest to możliwe dzięki pracy wielu osób - współpracowników z Urzędu Miejskiego, jednostek i spółek miejskich, którzy wkładają każdego dnia ogromny wysiłek i zaangażowanie, by poprawiać jakość życia mieszkańców.

Zgodę na to, by starachowiczanie mogli podróżować bezpłatnie komunikacją, musiała wyrazić Rada Miejska. Radni jednogłośnie poparli propozycję prezydenta w tej sprawie. - Dziękuję wszystkim za podniesienie ręki za przyjęciem tej uchwały. W tym roku przewidywaliśmy, że do komunikacji publicznej z budżetu gminy dopłacimy 9,5 mln zł. Przychody ze sprzedaży biletów szacowaliśmy na 2 mln zł. Te środki do nas w pełnej skali nie trafią, ale uznaliśmy, że warto zainwestować. Bo ten projekt przyniesie bardzo pozytywne rezultaty - dodaje prezydent Marek Materek.


Za wprowadzeniem bezpłatnego transportu publicznego przemawiają liczne korzyści: spadek zanieczyszczenia (pyły, emisja CO2 itp.) w związku z mniejszą liczbą aut na ulicach, poprawa zdrowia mieszkańców, zmniejszenie hałasu, na odkorkowanych ulicach łatwiej będzie wytyczyć ścieżki rowerowe. Zwiększy się także bezpieczeństwo starachowiczan, a to za sprawą ograniczonego ruchu samochodowego i zmniejszonej liczby wypadków.

- W chwili, gdy znajdujemy się w kryzysie energetycznym, kiedy rosną ceny ropy czy gazu, jest to najlepszy moment, by wprowadzić bezpłatną komunikację. Chcemy zachęcić mieszkańców, by przesiedli się z własnych aut do transportu zbiorowego, bo wpłynie to korzystnie zarówno na ekonomię, jak i ekologię – podkreśla prezydent Starachowic.

Dokumentem uprawniającym do korzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach będzie każdy dokument potwierdzający zamieszkanie lub płacenie podatków w Starachowicach. Dokumentem takim może być również wydany bilet elektroniczny, czyli Starachowicka Karta Miejska.

W Starachowicach, przy wsparciu środków zewnętrznych, w tym roku zakupiono także 20 sztuk fabrycznie nowych ekologicznych autobusów firmy MAN zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG.

- Dostarczyliśmy autobusy wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym w Starachowicach, w której zdecydowaną większość kadry pracowniczej stanowią mieszkańcy Starachowic i regionu świętokrzyskiego. Jestem pewna, że nowoczesne autobusy przyczynią się do tego, że starachowiczanie jeszcze chętniej będą korzystali z transportu publicznego. To autobusy ekologiczne o napędzie gazowym, wyposażone dodatkowo w moduł hybrydowy, co przyczyni się do tego, że będą zużywały mniej energii. A to wpłynie na wartość ekologiczną i ekonomiczną. Pojazdy zawierają także pełne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych - zaznacza Małgorzata Durda, dyrektor ds. produktu i sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska.



POZOSTAŁE ARTYKUŁY