Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski – czerwiec 2023 r.
To ogólnopolski projekt, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Bydgoszcz. Polega na organizacji rywalizacji rowerowej między miastami prezydenckimi w oparciu o dedykowaną akcji bezpłatną aplikację mobilną, stworzoną z inicjatywy miasta.
RSP_2023_FULLHD_ZMP.jpg

Już w czerwcu 2023 roku odbędzie się piąta edycja zabawy. Ubiegłoroczne wydarzenie to największa, jak do tej pory, odsłona zmagań o zaszczytny tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Do rywalizacji dołączyło 56 miast z całej Polski: Biała Podlaska, Białystok, Bielsko – Biała, Chełm, Chorzów, Elbląg, Ełk, Głogów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Kędzierzyn – Koźle, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Krosno, Legnica, Leszno, Łomża, Metropolia Bydgoszcz, Mysłowice, Nowy Sącz, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Piła, Piotrków Trybunalski, Piekary Śląskie, Płock, Poznań, Pruszków, Przemyśl, Puławy, Racibórz, Radom, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sieradz, Skarżysko-Kamienne, Skierniewice, Słupsk, Sopot, Stargard, Starogard Gdański, Suwałki, Świdnica, Tarnów, Toruń, Tychy, Wałbrzych, Włocławek, Zduńska Wola, Zielona Góra, Żory, Żyrardów.

Projekt jest dedykowany osobom aktywnie spędzającym czas, rowerzystom amatorom, pasjonatom dwóch kółek, osobom lubiącym zdrową sportową rywalizację. W wymiarze społecznym akcja koncentruje się na aktywizacji fizycznej społeczeństwa, dążeniu do poprawy zdrowia na poziomie powszechnej rekreacji oraz integracji społeczeństwa wokół wspólnego celu. Projekt mobilizuje do działania zarówno samorządy uczestniczące w projekcie, jak i mniejsze grupy społeczne: stowarzyszenia i kluby rowerowe, firmy i instytucje, szkoły i inne.

Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców, mobilizacja środowisk rowerowych, propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej i roweru,
jako alternatywnego środka transportu, edukacja ekologiczna.

Udział w zabawie, zarówno dla miast jak i indywidualnych użytkowników jest bezpłatny. Lokalnie w miastach do zabawy przystępują niemal wszystkie organizacje i stowarzyszenia rowerowe. Projekt angażuje miłośników jednośladów udostępniając bezpłatne innowacyjne narzędzie w postaci aplikacji i jednocześnie mobilizując do codziennej aktywności poprzez zaproszenie do wspólnej sportowej zabawy. Rowerzyści kręcą kilometry dla siebie samych oraz poprzez swoje zaangażowanie czują się odpowiedzialni za sukces swoich małych ojczyzn w ogólnopolskiej rywalizacji. Chętnie włączają się w różne zabawy i konkursy organizowane w ramach projektu w mediach społecznościowych oraz biorą udział w przejazdach i rajdach rowerowych.

Projekt został objęty patronatem Związku Miast Polskich.

Czerwcową rywalizację poprzedza oficjalna rozgrzewka – Trening Rowerowej Stolicy Polski w terminie 21 marca – 21 maja!

Strona internetowa: https://www.aktywne.miasta.pl/

Profil na fb: https://www.facebook.com/aktywnemiastapl

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY