Rekordowa edycja Rowerowej Stolicy Polski. Znamy zwyciężców
92 tysiące rowerzystek i rowerzystów w całym kraju. Przejechane blisko 19 milionów kilometrów. W środę 9 lipca podsumowano 7. edycję rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.
Bydgoszcz-rowerowa_stolica_Pl.jpg
fot. www.bydgoszcz.pl

Za nami 30. czerwcowych dni rywalizacji. Już po raz siódmy miasta i gminy z całej Polski walczyły o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W sumie w tym roku bawiło się 56 miast i 144 gminy. Wspólnie przejechali blisko 19 milionów kilometrów, z czego Metropolia Bydgoszcz prawie 2,3 mln km.

- Cieszę się, że z każdym rokiem jest nas więcej. Za nami miesiąc rywalizacji, choć tak naprawdę to przede wszystkim integracja i dobra zabawa. Gratuluje zwycięzcom, ale też debiutantom. Wierzę, że nasza zabawa przypadła wam do gustu, przekonacie swoich sąsiadów i w przyszłym roku z jeszcze większym rozmachem razem przystąpicie do Rowerowej Stolicy Polski. Tworzymy jedną, wielką, rowerową rodzinę. Dziękuje włodarzom miast i gmin. Bez waszego zaangażowania ten projekt by się nie udał - mówił Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
W środę, 9 lipca w budynku Teatru Kameralnego odbyła się uroczysta gala podsumowująca tegoroczną edycję Rowerowej Stolicy Polski.

W ogólnopolskiej rywalizacji wręczano nagrody w kilku kategoriach. Oto wyniki:

Kategoria gmina miejska
1. Moryń, 2. Lubartów, 3. Mszczonów.
Kategoria gmina miejsko-wiejska
1. Otyń, 2. Opatowiec, 3. Pajęczno.
Kategoria gmina wiejska
1. Łysomice, 2. Świekatowo, 3. Zalesie.
Gminy - kategoria OPEN
1. Otyń, 2. Łysomice, 3. Świekatowo.
Najlepsze miasta do 50 tys. mieszkańców
1. Puławy, 2. Skierniewice, 3. Kołobrzeg.
Najlepsze miasta od 50 tys. do 65 tys. mieszkańców
1. Gniezno, 2. Świdnica, 3. Leszno.
Najlepsze miasta od 65 tys. do 100 tys. mieszkańców
1. Siedlce, 2. Nowy Sącz, 3. Stargard.
Najlepsze miasta od 100 tys. do 200 tys. mieszkańców
1. Gorzów Wielkopolski, 2. Zielona Góra, 3. Koszalin.
Najlepsze miasta powyżej 200 tys. mieszkańców
1. Metropolia Bydgoszcz, 2. Poznań, 3. Katowice.
Najlepsze miasta w kategorii OPEN
1. Puławy, 2. Gniezno, 3. Świdnica.

Nowością tegorocznej edycji była rywalizacja o Superpuchar RSP. Rywalizowały ze sobą dwa miasta, które w przeszłości trzykrotnie zwyciężały w Rowerowej Stolicy Polski. Pierwszy w historii Superpuchar wywalczyła Biała Podlaska, która pokonała Nową Sól.

Sponsorami tegorocznej edycji byli FaleLokiKoki, CentrumRowerowe.pl, INONI, IBOMBO, MAG Terapia, City Hotel a patronami Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Kolarski, Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY