Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, po raz 12. „Newsweek” wręczył nagrody w rankingu najlepszych prezydentów miast N15. Pierwsze miejsce zajął prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Dyplomy i statuetki 15 najlepszych prezydentów polskich miast odebrało na odbywającym się 11 i 12 października w Poznaniu Europejskim Kongresie Samorządowym Local Trends.

Ranking N15 realizowany przez redakcję tygodnika „Newsweek” to plebiscyt, w którym głosy na siebie oddają sami prezydenci i prezydentki miast. Nad przebiegiem głosowania czuwa kapituła. Jej skład to czołowi naukowcy związani z samorządem: prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. Skład kapituły uzupełnia Dariusz Ćwiklak, zastępca redaktora naczelnego „Newsweeka”.

Oto 15 najlepszych prezydentek i prezydentów miast w rankingu N15:

1. JACEK SUTRYK, WROCŁAW
2. RYSZARD BREJZA, INOWROCŁAW
3. BEATA MOSKAL-SŁANIEWSKA, ŚWIDNICA
4. ROMAN SZEŁEMEJ, WAŁBRZYCH
5. JANUSZ ŻMURKIEWICZ, ŚWINOUJŚCIE
6. ANNA MIECZKOWSKA, KOŁOBRZEG
7. ALEKSANDRA DULKIEWICZ, GDAŃSK
8. KRYSTYNA DANILECKA-WOJEWÓDZKA, SŁUPSK
9. MAREK MATEREK, STARACHOWICE
10. TADEUSZ TRUSKOLASKI, BIAŁYSTOK
11. JERZY ŁUŻNIAK, JELENIA GÓRA
12. PIOTR PRZYTOCKI, KROSNO
13. BEATA KLIMEK, OSTRÓW WIELKOPOLSKI
14. ANDRZEJ DZIUBA, TYCHY
15. TOMASZ ANDRUKIEWICZ, EŁK

Jak wybrano najlepszych prezydentów?

Piętnastka najlepszych została wyłoniona na podstawie odpowiedzi na ankiety rozesłane przez „Newsweek” do wszystkich prezydentów miast. Kapituła rankingu ustaliła zasady głosowania, podliczyła głosy i sama też głosowała.

Tradycyjnie nie brano pod uwagę prezydenta Warszawy. Stolica – uznała redakcja – powinna konkurować z metropoliami Europy, a nie z polskimi miastami wielokrotnie od niej mniejszymi. Głosować nie można też było na Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu. To dlatego, że po trzykrotnym triumfie w N15 prezydent Karnowski zgodził się przyjąć dożywotni tytuł Superprezydenta. To już drugi taki przypadek w historii rankingu: wcześniej tytuł Superprezydenta otrzymał Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia.

Więcej o piętnastu najlepszych prezydentach – TUTAJ