Miasta najbardziej przyjazne dla kierowców
Gdańsk i Częstochowa są najbardziej przyjaznymi kierowcom miastami – tak wynika z rankingu, który jak co roku przygotowały serwisy Yanosik i Oponeo. Jak wypadło podsumowanie 2021 roku ?
samochody-ranking.jpg
fot. pixabay.com

W których polskich miastach kierowcy najbardziej docenili warunki do jazdy, parkowania, ładowania i tankowania aut, a także kupowania OC i opon?

Jak tworzony jest ranking?

Organizatorzy dzielą wybrane polskie miasta według kategorii: powyżej 300 tysięcy mieszkańców oraz poniżej 300 tysięcy mieszkańców. Każde z nich jest oceniane przez specjalistów w ośmiu różnych kategoriach: prędkości jazdy, aktualnych cen paliw, kosztów ubezpieczenia i wymiany opon, liczby kolizji, dostępności miejsc parkingowych, carsharingu i infrastruktury przyjaznej elektrykom.

Tak dobrane parametry podsumowują stopień otwartości miasta na codzienne potrzeby kierowców. Każda z kategorii jest odpowiednio punktowana – dla miast z liczbą mieszkańców powyżej 300 tysięcy od 1 do 9 punktów, a dla mniejszych od 1 do 10 punktów. Wyjątkiem są dwie kategorie: carsharing i koszt wymiany opon, które są oceniane w skali od 1 do 6 punktów.

Gdańsk i Częstochowa są najbardziej przyjaznymi kierowcom miastami!

W tej edycji rankingu, to Gdańsk oraz Częstochowa zostały uznane jako najbardziej przyjazne kierowcom miasta. Gdańsk w swojej kategorii (miasta powyżej 300 tys. mieszkańców) uzyskał 47 punktów. Na podium wraz z nim znalazła się również Łódź (42 pkt) i Warszawa (38 pkt). Czwarte miejsce otrzymał Poznań i Szczecin (37 pkt), piąte Kraków oraz Bydgoszcz i Lublin (36 pkt), a szóste Wrocław (28 pkt).

W kategorii mniejszych miast, liczących poniżej 300 tysięcy mieszkańców, to Częstochowa zajęła pierwsze miejsce z wynikiem 51 punktów. Na podium znalazły się również Sosnowiec (50 pkt) i Rzeszów (48 pkt). Czwarte miejsce zajęły Gliwice (43 pkt), piąte Kielce (42 pkt), szóste Katowice oraz Radom (38 pkt), siódme Gdynia (37 pkt). Ostatnie miejsca należą do Białegostoku i Torunia, które uzyskały 36 punktów w tegorocznym zestawieniu.

Problemy z parkowaniem – gdzie jest najdrożej

Tworząc ranking zebrano m.in. informacje na temat parkowania w przestrzeni miejskiej i opłat, które należy ponieść za pozostawienie pojazdu na parkingu. Najniższą średnią opłatę za parkowanie w mieście uiszczają zmotoryzowani z Bydgoszczy (2,54 zł) i Kielc (2,30 zł). W Sosnowcu kierowcy nie muszą w ogóle płacić, ponieważ nie obowiązuje tu strefa parkowania.

Największą średnią kwotę za parkowanie w mieście uiszczają zmotoryzowani poznaniacy (5,73 zł) i mieszkańcy Torunia (3,67 zł).

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY