Lublin - Akademia Miasto – program edukacji obywatelskiej
Lublin rusza z nową inicjatywą skierowaną do młodych osób. To Akademia Miasto – program edukacji obywatelskiej realizowany w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży. Celem działań jest opracowanie gotowych scenariuszy lekcji edukacji obywatelskiej.
Lublin-Europ_Stolica_Młodzieży.jpg
fot. lublin.eu

Lublin potrzebuje interdyscyplinarnych programów młodzieżowych, dzięki którym głos młodych ludzi będzie jeszcze lepiej słyszalny. Edukacja obywatelska, propagowanie idei partycypacji młodzieżowej, samorządności, wzmacnianie aktywności społecznej młodych ludzi, ma na celu budowanie relacji i więzi z miastem, odpowiedzialności za jego rozwój. Dzięki temu razem będziemy tworzyć przyszłość Lublina, miasta przyjaznego młodzieży, miasta naszych wspólnych marzeń – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Program Akademia Miasto dostarczy praktycznej wiedzy o funkcjonowaniu miasta i jego elementów, a także życiu mieszkańców i mieszkanek. Zajęcia przybliżą informacje o podejmowanych decyzjach i ich wpływie na miasto. Młodzi ludzie dowiedzą się, jakie możliwości rozwoju daje im miasto oraz jak mogą na nie wpłynąć i je zmieniać. Młodzież oraz osoby dorosłe będą wzajemnie uczyć się od siebie. Działania obejmą m.in.: współtworzenie zajęć edukacyjnych, tworzenie informatora o Lublinie, mapowanie różnych przestrzeni miasta i aktywności związane z tworzeniem rozwiązań miasta przyjaznego młodym ludziom. Wspólnie testowane będą różne metody i narzędzia: spotkania, spacery badawcze, debaty, odgrywanie ról, usługi prototypowania, działania artystyczne, włączające do działania.

Efektem programu Akademia Miasto będą gotowe scenariusze, które mogą posłużyć jako podstawa do przeprowadzenia zajęć zachęcających młodzież do włączenia się w dedykowane im aktywności. Przygotowując materiały skupiliśmy się na tematach ważnych dla naszego wspólnego życia w mieście - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Program zakłada również udział młodzieży cudzoziemskiej, dlatego scenariusze będą dostępne w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej, a wśród edukatorów i edukatorek znajdują się osoby posługujące się każdym z tych języków.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY