Gdynia zajęła trzecie miejsce w konkursie Access City Award, organizowanym przez Komisję Europejską. Miasto doceniono za działania na rzecz dostępności dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W konkursie nagradzane są najbardziej przyjazne i dostępne dla swoich mieszkańców i osób z niepełnosprawnościami miasta. Ceremonia rozdania nagród odbyła się 4 grudnia w Brukseli, podczas konferencji z okazji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Drugie miejsce w konkursie powędrowało do francuskiego Evreux, a pierwszą lokatę zajęła holenderska Breda.

To była 9. edycja Access City Award. Do udziału w niej zgłosiły się 52 miasta, które złożyły konkursowe aplikacje. Spośród nich wybrano 5 finalistów. O miano najbardziej dostępnego i otwartego miasta rywalizowały: Gdynia, hiszpańskie Vigo, węgierski Kaposvar, francuskie Evreux, oraz holenderska Breda.

4 grudnia, w Brukseli odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie. Gdynia uplasowała się na trzecim miejscu. Access City Award powędrowała do miasta za działania, które sprawiają, że jest ono przyjazne i dostępne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podkreślono, że nagrodę Gdynia otrzymała również za prowadzone inicjatywy i włączanie osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami w swoje działania.

Nagrodę dla Gdyni odebrał wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.
To nagroda dla wszystkich mieszkańców Gdyni, ale szczególnie dla tych, którzy ciężko pracowali, aby nasze miasto było dostępne, przyjazne i otwarte. W Gdyni skupiamy się nie tylko na dostępności miejskiej infrastruktury, ale niezwykle ważne są też relacje i sposób, w jaki dbamy o każdą osobę w naszym sąsiedztwie. Chodzi o empatię i tolerancję. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy są zaangażowani w ten projekt. Tym, którzy każdego dnia myślą, co mogą zrobić w miejscu, w którym żyjemy, abyśmy mogli być coraz bardziej szczęśliwi – mówił podczas ceremonii Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

To już kolejny raz, kiedy Gdynia została doceniona w konkursie Access City Award.