Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym
Równość kobiet i mężczyzn stanowi podstawowe prawo dla wszystkich i zasadniczą wartość każdej demokracji. Aby to mogło zostać osiągnięte, musi być nie tylko uznane prawnie, ale także skutecznie stosowane we wszystkich aspektach życia
equality.jfif

Jak narodziła się Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym?

W 2004 roku Komisja Europejska wsparła ambitny projekt zainicjowany przez Radę Gmin i Regionów Europy (CEMR) - opracowania portretu wirtualnego miasta, w którym równość płci jest w pełni osiągnięta. Poprzez wskazanie przykładów różnych stosowanych metod, CEMR dostarczył władzom lokalnym i regionalnym konkretnego narzędzia, w jaki sposób mogą pracować na rzecz równości. Rezultatem projektu było wydanie broszury Miasto dla równości, w której zebrano przykłady dobrych praktyk z około stu europejskich miast i gmin w jedenastu dziedzinach.

W trakcie realizacji projektu okazało się, że brakuje ekspertyz i instrumentów umożliwiających tworzenie globalnych polityk równości płci na poziomie lokalnym i regionalnym.

Kiedy Miasteczko Równości zostało już praktycznie utworzone, CEMR zachęcił władze lokalne i regionalne do podjęcia kolejnego kroku w urzeczywistnianiu tej idei poprzez podjęcie zobowiązania politycznego. W ten sposób narodził się pomysł stworzenia Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Czym jest Karta?

Karta została opracowana przez CEMR we współpracy z partnerami i krajowymi stowarzyszeniami władz lokalnych i regionalnych z Europy. Rezultatem tej współpracy jest pogodzenie różnych wizji równości w Europie i podsumowanie propozycji wszystkich uczestników projektu (około setki przedstawicieli lokalnych i regionalnych). Co więcej, Karta uwzględnia różne kompetencje władz lokalnych i regionalnych w Europie. Została zainicjowana w 2006 roku. Przyjęło ją już ponad 1800 samorządów lokalnych i regionalnych z 36 krajów europejskich, w tym z Polski.

Podpisując Kartę, podmioty lokalne i regionalne podejmują silne i formalne zobowiązanie publiczne do przestrzegania zasady równości i wdrażania polityki i konkretnych działań we współpracy z instytucjami i organizacjami na swoim terytorium. Dokument proponuje konkretne metody, dzięki którym można dążyć do równości kobiet i mężczyzn w różnych dziedzinach życia: udziału w życiu politycznym, zatrudnieniu, usługach publicznych, planowaniu przestrzennym itp.

Karta jest instrumentem określającym prawa, ale nie jest wiążąca. CEMR jest świadomy, że realizacja wszystkich celów nakreślonych w Karcie jest bardzo wymagającą pracą, dlatego też zaleca sygnatariuszom stopniowe wdrażanie Karty i określenie priorytetowych obszarów interwencji.

Dlaczego warto podpisać kartę?

Równość kobiet i mężczyzn stanowi podstawowe prawo dla wszystkich i zasadniczą wartość każdej demokracji. Aby to mogło zostać osiągnięte, musi być nie tylko uznane prawnie, ale także skutecznie stosowane we wszystkich aspektach życia: politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym.

Władze lokalne i regionalne, jako najbliższe obywatelom sfery sprawowania rządów, są najlepiej przygotowane do walki z utrzymywaniem się i powielaniem nierówności oraz do promowania prawdziwie egalitarnego społeczeństwa. Dzięki swoim kompetencjom i współpracy z wieloma podmiotami lokalnymi mogą podejmować konkretne działania na rzecz równości kobiet i mężczyzn.

Podpisanie Karty: co to konkretnie oznacza?

Sygnatariusz zobowiązuje się do podjęcia następujących kroków w celu wdrożenia postanowień niniejszej Karty:

  • w rozsądnym terminie (nie dłuższym niż dwa lata) od daty jej podpisania, opracowania
    i przyjęcia Planu Działań na rzecz Równości, a następnie jego wdrażanie;
  • określenia celów, priorytetów, harmonogramu, środków oraz zasobów w ramach Planu Działań na rzecz Równości, które planuje się uruchomić, aby wprowadzić w życie Kartę i jej zobowiązania;
  • jeśli Sygnatariusz posiada już Plan Działań na rzecz Równości, dokona jego przeglądu, aby upewnić się, że odnosi się on do wszystkich istotnych kwestii wynikających z Karty;
  • przeprowadzenia konsultacji przed przyjęciem Planu Działań na rzecz Równości, a po jego przyjęciu szerokiego rozpowszechniania;
  • regularnego publicznego informowania o postępach we wdrażaniu Planu;
  • weryfikowania Planu Działań na rzecz Równości, jeśli wymagać tego będą okoliczności;
  • współpracy w ramach ewaluacji wdrażania Karty.

Na dedykowanej tematowi równości kobiet i mężczyzn stronie internetowej Obserwatorium ds. Karty równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym (http://www.charter-equality.eu), oprócz treści Karty, spisu sygnatariuszy, można znaleźć także praktyczne rady, w jaki sposób podpisać Kartę, jak opracować lokalny plan działania, jak mierzyć jego wdrażanie oraz poznać dobre przykłady praktyk równościowych z całej Europy.

Karta dostępna jest również w wersji polskiej.

***

Załączniki:
Karta_PL


POZOSTAŁE ARTYKUŁY