Wołomin - Obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Msza polowa na błoniach Ossowa, odsłonięcie tablicy poświęconej narodowi rumuńskiemu, Piknik Historyczny przy SIK Ossów to tylko niektóre wydarzenia rocznicowe zorganizowane w Wołominie.
Kultura Z naszych miast
Wo_omin_Bitwa_Warszawska.jpg
fot. Arch. UM Wołomina

Oto krótkie podsumowanie wydarzeń zorganizowanych przez gminę Wołomin z okazji 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

14 sierpnia

Msza polowa na błoniach Ossowa

Świętowanie 101 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku rozpoczęło się w sposób symboliczny. O godz. 6:00 rozpoczęła się Msza Święta polowa. Chwila zadumy i wspólna modlitwa pozwalają wierzyć, że pamięć o służbie bohaterskich żołnierzy 1920 roku przetrwa pokolenia. Ta pełna symboli uroczystość to ukłon w stronę bohaterskiego kapelana oraz wszystkich innych polskich żołnierzy, którzy poprowadzili Polskę do zwycięstwa w 1920 roku. Sam krzyż w miejscu bohaterskiej śmierci ks. Ignacego Skorupki w sposób szczególny skłania do refleksji. Przypomina o takich wartościach, jak honor, odwaga i poświęcenie, które nadają najgłębszy sens ludzkiemu życiu.
Po mszy św. polowej delegacje złożyły kwiaty i znicze pod krzyżem upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki.
Udział w uroczystości wzięli:
• Krzysztof Gawkowski, poseł na Sejm RP;
• Anna Rogaska, wnuczka brata ks. Ignacego Skorupki, Kazimierza;
• Witold Prandota, przedstawiciel Kancelarii Marszałka Województwa Mazowieckiego;
• Konrad Rytel, radny sejmiku województwa mazowieckiego;
• Włodzimierz Karpiński, sekretarz m.st. Warszawy;
• Katarzyna Pazio, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej i radny Piotr Sikorski;
• Dorota Wróbel, zastępca wójta gminy Dąbrówka;
• Katarzyna Kadzidłowska, prezes Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Wołominie;
• przedstawiciele Nadleśnictwa Drewnica: podleśniczy Piotr Daniszewski wraz z podleśniczym Adrianem Kozyrą;
• przedstawiciele Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Miejskiego Zakładu Oczyszczania, Przedsiębiorstwa Komunalnego oraz Zakładu Energetyki Cieplnej w Wołominie;
• dyrektor Agnieszka Kaczyńska, kadra oraz uczniowie I LO PUL w Wołominie;
• przedstawiciele Stowarzyszenia "Wizna 1939".

Odsłonięcie tablicy poświęconej narodowi rumuńskiemu

W sobotę 14 sierpnia podczas uroczystości związanych ze 101. rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 roku odsłonięto tablicę poświęconą narodowi rumuńskiemu oraz podziękowano przyjaciołom z innych państw za pomoc, której udzielili nam podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
Burmistrz Wołomina, Elżbieta Radwan na swoim profilu na Facebooku napisała:
"Bitwę Warszawską często nazywa się cudem nad Wisłą. Równie często padają stwierdzenia, że nie był to cud, a sprawnie przeprowadzona operacja militarna. Mieliśmy wielkich przywódców i wspaniałych żołnierzy. Otrzymaliśmy również ogromne wsparcie od innych narodów, w tym kontekście nie wystrzegam się sformułowania Cud nad Wisłą.
W godzinie wielkiej próby nie byliśmy sami. Otrzymaliśmy wsparcie od naszych braci z Rumunii, Węgier, Armenii, Francji i Stanów Zjednoczonych. Determinacja polskich żołnierzy połączona z geniuszem dowodzenia i wsparciem innych narodów zatrzymała bolszewicką nawałę i ocaliła Europę. Czy był to cud? Z całą pewnością – cud siły, jedności, przyjaźni, odwagi i mądrości.
Dziś przy Ossów 1920 Samorządowa Instytucja Kultury celebrowaliśmy cud przyjaźni. Odsłoniliśmy tablicę poświęconą narodowi Rumuńskiemu oraz podziękowaliśmy naszym przyjaciołom z innych Państw za pomoc, której udzielili nam podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
Dziękuję wszystkim mieszkańcom, gościom z sąsiednich samorządów oraz z zagranicy za obecność na dzisiejszych uroczystościach. Miło jest świętować w tak licznym gronie przyjaciół. Naszym braciom z Rumunii, Węgier, Armenii, Francji i Stanów Zjednoczonych dziękuję, za to, że byli z nami wtedy i są z nami dziś. Zapewniam, że w gminie Wołomin zawsze jesteście i będziecie mile widziani."


Wyjątkowi goście w Ossowie

14 sierpnia 2021 roku w symbolicznym miejscu, przy tablicach upamiętniających Pomoc Narodów stanęliśmy obok siebie dumni z wartości, jakie udało się ocalić w 1920 roku dla następnych pokoleń. Zaproszenie gminy Wołomin do Ossowa przyjęło zaproszenie wielu znamienitych gości. Na miejscu spotkały się delegacje z Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Węgier oraz Armenii - krajów, które wyciągnęły do Polaków pomocną dłoń w 1920 roku. Byli z nami przedstawiciele innych gmin i miast, instytucji oraz jednostek organizacyjnych. Wspólnie pokazaliśmy jak ważna dla nas jest pamięć o żołnierzach walczących o wolność Europy, którzy zwyciężyli dzięki wsparciu jakie otrzymali od sojuszników. W tym symbolicznym miejscu wspólnie oddaliśmy cześć bohaterom tamtych dni i wyraziliśmy wdzięczność za braterską pomoc od zagranicznych przyjaciół.
Przedstawiciele Ambasady Rumunii w Polsce:
• Carmen Rijnoveanu, Dyrektor Instytutu Studiów Politycznych Historii Obronności oraz Wojskowości;
• Teodor Lupaşcu, Radca Minister - Chargé d’affaires a.i.;
• Mikchail Stanescu, Zastępca Dyrektor Instytutu Studiów Politycznych Historii Obronności oraz Wojskowości;
• Dragos Florea, Attaché Obrony, Wojskowy, Lotniczy i Morski;
• Ioan-Liviu Piticari, Zastępca Attaché Wojskowego, Lotniczego i Morskiego;
• Major Mircea Zemtev, Comander of Romanian Air Defence Company in Bemowo Piskie;
Przedstawiciel Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce:
• Gary Lee Bishop II;
Przedstawiciele Ambasady Republiki Francuskiej w Polsce:
• Mathieu Carmona, Chargé d’affaires a.i.;
• Pułkownik Jérôme Mallard, Attaché Obrony;
• Dr Laszlo Szubert, I Sekretarz Chargé d’affaires a.i., reprezentujący Ambasadę Republiki Węgierskiej w Polsce;
Przedstawiciele Ambasady Republiki Armenii w Polsce:
• Radca Vahan Afyan, chargé d'affaires a.i.;
• Babken Khanzadyan, Radca Prawny;
oraz
• Tomasz Kucharski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego;
• Wicestarosta Piotr Borczyński;
• Marek Górski, przewodniczący Rady Miejskiej w Wołominie oraz zastępca burmistrza Dariusz Szymanowski;
• Ryszard Stefaniak, zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji;
• Radni Rady Miasta Zielonka: Ewa Kosińska, Jadwiga Wójcik, Renata Ochocińska, Sebastian Słowik, Anna Abramczyk, Eryk Radziszewski;
• Major Robert Tomczyk, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w Ciechanowie;
• Przedstawiciele Nadleśnictwa Drewnica: podleśniczy Piotr Daniszewski wraz z podleśniczym Adrianem Kozyrą;
• Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego: Józef Gajewski wiceprezes Oddziału Warszawskiego PTTK oraz Jacek Marks członek Zarządu Oddziału Warszawskiego PTTK;
• Dyrektor Rafał Pazio Ossów 1920 Samorządowa Instytucja Kultury.

Moto Cud 2021

Odgłosy prawie 500 silników motocykli w sobotnie popołudnie rozbrzmiały na błoniach ossowskich. To widowisko, które skupiło uwagę nie tylko pasjonatów, ale również żywo zainteresowało rodziny z dziećmi. Podróż uczestników zlotu ma wymiar symboliczny, która łączy oś Bitwy Warszawskiej Ossów-Radzymin.

15 sierpnia

Piknik Historyczny przy SIK Ossów

Coroczny Piknik Historyczny przy Samorządowej Instytucji Kultury Ossów 1920 to miejsce pełne gwaru i zwyczajów z innej epoki. Piknik zawsze tętni życiem i cieszy się niesłabnącą popularnością. W niedzielę 15 sierpnia 2021 roku trwał dłużej niż przewidywaliśmy - zainteresowanie było tak duże. Pomimo wysokiej temperatury, po wystawcach i grupach artystycznych nie widać było zmęczenia. Z uśmiechem i pieśnią na ustach witali zwiedzających nawet po wybiciu oficjalnej godziny zakończenia pikniku.
Wydarzenie zostało dofinansowane przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, dzięki czemu możliwe było zaprezentowanie uczestnikom aspektów życia obywateli z 1920 roku.

Mecz o Puchar Burmistrza Wołomina w Ossowie

W niedzielne popołudnie 15 sierpnia 2021 roku trzy drużyny stanęły na murawie w Ossowie, by zawalczyć w Meczu o Puchar Burmistrza Wołomina!
Atmosfera była równie gorąca, co temperatura na zewnątrz. Zawodnikom w Ossowie towarzyszyli bliscy i doskonałe humory. Mini-turniej trzech drużyn: mieszkańców, ochotników z naszych OSP oraz samorządowców był kolejnym elementem gminnych obchodów 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W tym roku wygrała drużyna samorządowa, za rok czeka ich rewanż.

Źródło: Wydział Mediów i Komunikacji Urzędu Miejskiego w Wołominie


POZOSTAŁE ARTYKUŁY