W Gdańsku kończą się obchody ŚWIĘTA WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI, zorganizowane przez miasto w 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów w Polsce 4 czerwca 1989 r. Prezentujemy galerię zdjęć z tych wydarzeń.

Świętowanie rozpoczęło w sobotę 1 czerwca odliczanie do dziesięciu i ... rozwiązanie wstęgi wokół instalacji okrągłego stołu, który stanął przez Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

- Duże emocje, cieszymy się, bo 4 czerwca to była duża radość, radość z tego, że staliśmy się obywatelami - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Przez 11 dni będziemy tę obywatelskość oglądać, ale mam też nadzieję że jej doświadczać i się nią dzielić - Biało-czerwony okrągły stół , to miejsce przy którym już wiele osób siedzi i rozmawia.

W sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności stanęło miasteczko namiotów - strefa społeczna, w której wystawiło się blisko 200 organizacji pozarządowych. W ciągu dwóch pierwszych dni (sobota-niedziela) do tego miejsca przyszło 26 tysięcy osób. Dużą popularnością cieszyły się te atrakcje, które związane były dziećmi: animacje dziecięce w namiocie edukacji, rozwoju społecznego i zrównoważonego rozwoju. Odwiedzający chętnie brali udział w debatach i spotkaniach, które odbywały się w namiocie debat i na małej scenie.

Samorządowcy, przedstawiciele Związku Miast Polskich wzięli udział 3 czerwca w pierwszej z debat z cyklu „Samorządna Rzeczpospolita”. Przypomnijmy, że „Samorządna Rzeczpospolita” to nazwa programu uchwalonego podczas I Zjazdu NSZZ „Solidarność” we wrześniu 1980 roku. Pierwsza debata poświęcona była sojuszowi samorządu, organizacji społecznych i aktywnych obywateli. Spotkanie zakończyło się podpisaniem deklaracji „Samorządna Rzeczpospolita” o współpracy i wzajemnym wspieraniu się samorządów terytorialnych i organizacji społecznych. Uczestnicy sesji nazwali deklarację „nowym początkiem”.
Relacje z innych wydarzeń z udziałem samorządowców publikujemy w Aktualnościach.

Gdańskie obchody to dziesiątki spotkań, debat, wystaw, koncertów. Pierwszego dnia Święta odbył się KONCERT WOLNOŚCI na placu Zebrań Ludowych. W ponad dwugodzinnym programie wystąpili czołowi polscy artyści, a także goście z zagranicy.

- Jest z nami dużo osób przyjezdnych z całej Polski, mówią że chcą z nami świętować. Cieszę się, że jesteśmy razem, możemy rozmawiać i spotkać się z ciekawymi osobami. Zapraszam w kolejne dni. Przyjdźcie do Europejskiego Centrum Solidarności i bądźmy razem – mówi Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska.