Poznań – Nagroda w prestiżowym międzynarodowym konkursie
Szklana instalacja przestrzenna upamiętniająca pierwszą siedzibę Mieszka I i Dobrawy została uznana przez jurorów prestiżowego amerykańskiego konkursu CODAawards 2022 za najlepszą realizację architektoniczną na świecie w kategorii „Liturgical”.
Pozna_-nagroda.jpg
fot. poznan.pl

Nagrody CODAawards są uhonorowaniem projektów, które najskuteczniej integrują sztukę i architekturę z przestrzeniami publicznymi. Symboliczne odtworzenie kształtu reliktów palatium - jako jedyny obiekt z Europy - zostało docenione przez jury, którzy przyznali instalacji I miejsce w kategorii „Liturgical”. Projekt zdobył także III miejsce w plebiscycie publiczności.

Szklana instalacja, otaczająca kościół Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim, przedstawia zarys reliktów Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy, budowli z czasów dynastii Piastów sprzed ponad 1000 lat. Ekspozycja jest podświetlana. Nawiązuje do starego muru. Jej górne powierzchnie wykonano z gładkiego i bezpiecznego szkła hartowanego z nadrukowanym tekstem. Projekt instalacji wykonała Pracownia Projektowa J.P. Woźny a głównym projektantem jest arch. Przemysław Woźny. Za projektem i realizacją szkła artystycznego stoją arch. Tomasz Urbanowicz oraz arch. Konrad Urbanowicz z firmy Archiglass.

Przedsięwzięcie jest częścią projektu „Tu się wszystko zaczęło - ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu” zrealizowaną przez Miasto Poznań w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Powstaniu obiektu towarzyszył program edukacyjny.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY