W „Samorządzie Miejskim” u progu roku 2020 prezes Związku Zygmunt Frankiewicz podsumowuje trzy dekady odrodzonego samorządu terytorialnego. To dosyć gorzka refleksja przy okazji rocznicy.

Prawdziwie egzystencjalne zagrożenie dla samorządu terytorialnego pojawiło się 4 lata temu wraz z wyborczym zwycięstwem Prawa i Sprawiedliwości - pisze prezes ZMP.- PiS nie potrafiąc przejąć samorządów przy urnie wyborczej, postanowił „wykończyć” je podstępem. Ograniczając kompetencje ustawami i uderzając w ich finanse.(…) Coraz więcej miast i gmin nie będzie w stanie równoważyć swoich budżetów. Będzie to bardzo trudno wytłumaczyć mieszkańcom, którym rządowa propaganda w TVP będzie sączyć przekaz o „nieudolnych samorządowcach”. To właśnie plan rządzącej partii na 30-lecie samorządu.

Subwencja oświatowa oraz rekompensaty ubytków w dochodach własnych JST to najpilniejsze tematy, którymi zamierzają zająć się senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Komisja, która obradowała 8 stycznia br. jednogłośnie postanowiła podjąć prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych.

Temat systemu zagospodarowania odpadów pojawił się na grudniowym spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. To w tej chwili jedno z najbardziej palących zagadnień. Ustalono, że jeszcze w styczniu dojdzie do spotkania samorządowców z nowym ministrem klimatu, Michałem Kurtyką.

W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy o minionym roku w kontekście miast, które przystąpiły lub powróciły do Związku Miast Polskich. W minionym roku było ich aż 30. Dzięki temu na początku 2020, roku 30-lecia odrodzonego polskiego samorządu, Związek liczy 325 miast członkowskich, najwięcej w swojej powojennej historii. Tę pozytywną falę związaną z przystępowaniem do ZMP dało się zauważyć po ostatnich wyborach samorządowych, jakie miały miejsce jesienią 2018 roku. Zdaniem wielu ekspertów i obserwatorów, były to najważniejsze od 27 maja 1990 roku wybory samorządowe.

W naszym miesięczniku odnotowujemy także to, co dzieje się w Programie „Rozwój lokalny”. 19 grudnia Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało listę rankingową 54 projektów, które uzyskały największą liczbę punktów aplikując do Programu „Rozwój lokalny”.

Piszemy także o Białogardzie, który w 2019 roku obchodził jubileusz 720-lecia praw miejskich.