Rok 2022 rokiem Profesora Bronisława Geremka
Zachęcamy miasta do podejmowania inicjatyw nazywania ulic i placów miejskich imieniem Profesora Bronisława Geremka w związku z 90. rocznicą Jego urodzin, która przypada w tym roku.
Kultura
Geremek.jpg
fot. www.geremek.pl

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił specjalną uchwałą rok 2022 Rokiem Bronisława Geremka. Rok profesora Bronisława Geremka, historyka, ministra spraw zagranicznych, architekta polskiej demokracji i polskiej drogi do Europy, jest obchodzony w 90. rocznicę jego urodzin. Przypada ona 6 marca br. Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka przygotowuje szereg wydarzeń związanych z obchodami, które obejmą m.in. konferencje i wystawy. Inicjatywy te będą miały silny element europejski, jako że 2022 rok przyniesie również 18. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a więc w dorosłość wejdzie pierwsze pokolenie młodych Polek i Polaków urodzonych oraz wychowanych w Zjednoczonej Europie.

Zarząd Związku Miast Polskich zobowiązał się do przekazania prośby Fundacji miastom członkowskim o uczczenie nadchodzącej rocznicy i całego roku oraz upamiętnienie tego wielkiego Polaka poprzez nadawanie Jego imienia ulicom i placom miejskim.

Profesor Bronisław Geremek był wybitnym Polakiem i Europejczykiem łącząc zaangażowanie polityczne, dorobek akademicki oraz dogłębną znajomość historii i kultury polskiej oraz europejskiej. Doradzał Lechowi Wałęsie i „Solidarności” przez 10 lat wypełnionych dramatycznymi wydarzeniami prowadzącymi finalnie do wolnej Polski. Podczas Zjazdu  „Solidarności” w Gdańsku 1981 roku kierował pracami komisji programowej, która opracowała m.in. rozdział „Samorządna Rzeczpospolita”. Był głównym strategiem i negocjatorem zmian ustroju politycznego Polski podczas rozmów Okrągłego Stołu.

W latach 1989-1991 stał na czele Obywatelskiego Komitetu Parlamentarnego, który odegrał wiodącą rolę w opracowaniu i przyjęciu pakietu reform samorządowych w styczniu 1990 roku. W latach 1989-2001 był posłem na Sejm RP. Profesor był też współtwórcą polskiej drogi do Europy. Został jako pierwszy Polak został uhonorowany Nagrodą Karola Wielkiego, najbardziej prestiżowym wyróżnieniem za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie. Energicznie zabiegał o dołączenie Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i - jako minister spraw zagranicznych RP - złożył podpis w 1999 r. pod dokumentem akcesyjnym Polski do NATO.

Wyzwania, przed którymi stoi obecnie demokratyczna Polska skłaniają do nieprzerwanego prowadzenia edukacji obywatelskiej oraz przypominania o polskiej drodze do wolności i do Europy oraz o jej twórcach, wśród których profesor Bronisław Geremek zajmuje znamienite miejsce.

Więcej w załączonym piśmie. 

 

Więcej informacji

Załączniki:
List do Prezesa ZMP


POZOSTAŁE ARTYKUŁY