„Samorząd Miejski” nr 10 (307), listopad 2023
O oczekiwaniach samorządów wobec nowego rządu i Sejmu, o tym jak dobrze przygotować wniosek taryfowy za wodę i ścieki i czym jest energetyka obywatelska oraz o tym, czy kobiety inaczej zarządzają miastami piszemy w najnowszym numerze miesięcznika.
307.jpg

Najpierw jednak zapraszamy na obszerną relację z II Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych Local SoMe’23, który odbył się 28 i 29 listopada br. we Wrocławiu. W tym wyjątkowym wydarzeniu poświęconym skutecznej komunikacji samorządowej wzięło udział aż 550 uczestników. Pierwszy dzień Kongresu zwieńczyła uroczysta Gala, podczas której wręczono miastom, regionom i ich włodarzom Złote Lajki - nagrody przyznawane corocznie przez Związek Miast Polskich i Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych za najlepsze osiągnięcia w social mediach.

Nadzieję na konstruktywne partnerstwo z rządem wyrazili członkowie Zarządu ZMP. Podczas posiedzenia 28 listopada Zarząd przyjął stanowisko m.in. w sprawie funkcjonowania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W dokumencie tym wyraził nadzieję, że w nowej kadencji w pracy Komisji zostanie przywrócone konstruktywne partnerstwo strony samorządowej z rządową, a cała Komisja uzyska realne wsparcie w Narodowym Instytucie Samorządu Terytorialnego, który całkowicie zawiódł nadzieje, jakie były w nim pokładane przez jego twórców.

Swoje oczekiwania wyrazili także członkowie Komisji Edukacji ZMP, zawierając je w stanowisku odnoszącym się do proponowanych przez samorządy zmian w systemie oświaty oraz Karcie Nauczyciela. - Mamy nadzieje, że wraz ze zmianą rządu i parlamentu, przyjdą także korzystne zmiany dla samorządów w dziedzinie oświaty – powiedział otwierając dyskusję w Poznaniu przewodniczący Komisji, Przemysław Krzyżanowski.

W „Samorządzie Miejskim” piszemy także o efektach prac, ale też o dalszej współpracy i planach rozwoju Systemu Monitorowania Usług Publicznych. System ten to narzędzie informatyczne zapewniające zintegrowane, wysokiej jakości dane, pozwalające zoptymalizować proces świadczenia usług publicznych. Powstał w wyniku wspólnych działań, prowadzonych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Główny Urząd Statystyczny, Związek Miast Polskich oraz Związek Powiatów Polskich.

W listopadzie Związek Miast Polskich we współpracy z Fundacją Miasto zorganizował dwa bezpłatne webinary dla miast. Pierwszy poświęcony był przygotowaniu skutecznych wniosków taryfowych za wodę i ścieki, podczas drugiego rozmawiano o energetyce obywatelskiej.

Zaglądamy też na tegoroczną XVII edycję Smart City Forum. O perspektywach rozwojowych dla miast i planowaniu miast przyszłości, ich transformowaniu w kierunku smart, ale też o polityce społecznej i równościowej; o angażowaniu mieszkańców, w tym młodych ludzi do życia społecznego, a także o zaangażowaniu miast w przejrzystość i odpowiedzialność za równość oraz równe szanse pracy i awansu – rozmawiały prezydentki polskich miast. Relacjonujemy także panel poświęcony turystyce i markom polskich miast.

Zapraszamy do lektury!

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY