Kongres Współpracy Transgranicznej 2022 w Lublinie

Konferencja |
IMG_4227.jpg

Główne debaty Kongresu będą dotyczyć działań podejmowanych wspólnie przez samorządy w Polsce i całej Europie na rzecz pomocy objętej wojną w Ukrainie. Podczas dyskusji otwierającej wydarzenie, włodarze miast zaangażowanych we wsparcie podzielą się swoimi doświadczeniami z pierwszych tygodni po wybuchu wojny. Ponadto w programie Kongresu zaplanowano szeroki wachlarz tematów dotyczących, m.in: współpracy i pomocy medycznej dla Ukrainy, funkcjonowania administracji i sądownictwa w czasie wojny czy zjawiska dezinformacji i manipulacji. W ramach wydarzenia przewidziano także panel „Wojna oczami kobiet, kobiety na wojnie” przedstawiający kobiecą perspektywę na działania wojenne. Jako Europejska Stolica Młodzieży 2023, Miasto Lublin zaprosiło do spotkania i debaty także młodzież z całej Europy. Dzięki inicjatywie “Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności”, młodzi uczestnicy Kongresu będą mieli okazję wziąć udział w panelach, warsztatach i wizytach studyjnych, podczas których zostaną poruszone zagadnienia kształtowania polityk młodzieżowych, migracji młodych ludzi oraz roli młodzieży w integracji międzykulturowej i przeciwdziałaniu dyskryminacji. Dodatkowo podczas Kongresu przewidziano dyskusję na temat zrównoważonego i innowacyjnego rozwoju transportu publicznego. W ramach projektu Move it like Lublin, realizowanego w partnerstwie z Kiszyniowem, odbędzie się panel, warsztat i wizyta studyjna dotyczące stosowania innowacyjnych rozwiązań w transporcie publicznym.

Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas wydarzenia odbędzie się Forum Partnerów, mające na celu stworzenie przestrzeni komunikacji oraz wymiany doświadczeń między organizacjami poszukującymi międzynarodowych partnerów, a także Giełda Grantodawców, na której zostaną zaprezentowane możliwości pozyskania wsparcia z wybranych programów grantowych. Dodatkowo Kongresowi towarzyszyć będzie bogaty i ciekawy program wydarzeń kulturalnych, w tym roku odbywający się pod hasłem „Miasto ponad granicami”, poświęcony tematom integracji i włączania poprzez kulturę migrantów, a także zapewnienia twórcom bezpiecznej przestrzeni do artystycznej ekspresji.

Tegoroczna edycja Kongresu Współpracy Transgranicznej ma charakter hybrydowy, a dla wszystkich uczestników zapewniono tłumaczenie symultaniczne na język polski, angielski i ukraiński. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Więcej informacji