
Transfer doświadczeń
Kolejna wizyta studyjna ukraińskich samorządowców
23 marca br. w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się kolejne spotkanie grupy samorządowców ukraińskich i polskich, biorących udział w projekcie „Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE”, który jest wspólną inicjatywą Związku Miast Polskich i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Rozpoczęte w 2014 r. przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i jej Programu Study Tours to Poland. Po stronie ukraińskiej partnerem jest Związek Miast Ukrainy.
W realizację projektu zaangażowane są także samorządy członkowskie Związku Miast
Polskich i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W ramach dotychczasowych czterech wizyt studyjnych Polskę odwiedziło już ponad 80 samorządowców ukraińskich z blisko 50 miast Ukrainy. W rozpoczętej dzisiaj wizycie uczestniczą przedstawiciele miast Uzhhorod, Kamenets-Podolskiy, Chuguev, Yemil’chyne, Borodyanka, Vilniansk, Dubno, Luts'k, Severodonetsk, Komsomolsk, Sloviansk, Pervomaisk, Volodarsk-Volynsky, Valky, Novopskov, Volnovakha. Przez cztery dni będą oni gościć w Gdyni, Głogowie, Kaliszu, Kozienicach, Lubartowie, Mińsku Mazowieckim, Sochaczewie, Sokołowie Podlaskim, Toruniu.
W imieniu Prezydenta Bronisława Komorowskiego gości powitał Sekretarz Stanu Olgierd Dziekoński. Mówiąc o polskich doświadczeniach transformacji podkreślał znaczenie samorządu – lokalnej wspólnoty samorządowej, miejsca z którym identyfikują się mieszkańcy, która sprzyja kreatywności i stwarza poczucie odpowiedzialności oraz bezpieczeństwa. Słowa powitania skierował do ukraińskich gości i polskich gospodarzy Ambasador Ukrainy – Andrij Deshchytsia. Podziękował on Kancelarii Prezydenta RP, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i polskim samorządom za duże wsparcie dla Ukrainy. Wyraził też wdzięczność wobec pana posła Marcina Święcickiego, szefa grupy eksperckiej ds. reformy samorządowej na Ukrainie, za jego wytrwałość, a wręcz upór w pracach na rzecz reform decentralizacyjnych na Ukrainie. Ambasador zaapelował także do ukraińskich samorządowców by nawiązywali bezpośrednie kontakty z polskimi samorządami, czerpali z polskich doświadczeń, także tych trudnych, a zmiany wprowadzali na Ukrainie już teraz – nie czekając na działania Rady Najwyższej.
Poseł Marcin Święcicki przedstawił gościom zakres prac w ramach zespołu ekspertów ds. wdrażania reformy samorządowej na Ukrainie. W kolejnym wystąpieniu, pani Agnieszka Dawydzik, Dyrektor Departamentu Koordynacji Strategii i Polityk Rozwoju w MIiR, mówiła o etapach korzystania przez Polskę ze środków UE, od fazy przedakcesyjnej, po obecną perspektywę 2014-2020. Przedstawicielka MIiR podkreślała znaczenie procesu formułowania i wdrażania w Polsce strategii rozwoju – od poziomu regionów, po Narodową Strategię Rozwoju Regionalnego. Polską pomoc rozwojową i kierunki działań w celu wsparciu reform na Ukrainie omówił Jan Hofmokl, reprezentujący MSZ. „Polska decentralizacja dzisiaj”, była tematem wystąpienia Andrzeja Porawskiego, Dyrektora Biura Związku Miast Polskich. Znaczenie rozwoju ruchów obywatelskich, budowania społeczeństwa obywatelskiego, i ich rolę w procesie polskich przemian przybliżyła gościom Renata Koźlicka-Glińska, Dyrektor programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. O polskich doświadczeniach korzystania z funduszy przedakcesyjnych opowiedział Mirosław Olczak, ekspert ZMP. W dyskusji goście ukraińscy wyrażali zainteresowanie polskimi doświadczeniami i nadzieję na głębokie zmiany decentralizacyjne w ich kraju. Wskazywali także na problemy wynikające m.in. z ograniczonych kompetencji finansowych samorządów ukraińskich oraz zbyt mało zdecydowane działania Rady Najwyższej Ukrainy, by wprowadzić reformy. Goście pytali też o polskie doświadczenia dotyczące dwu lub trzystopniowego podziału kompetencji samorządów.
Celem projektu, jest przygotowanie jak najszerszej grupy samorządowców ukraińskich do wdrożenia zaplanowanych reform decentralizacyjnych oraz absorpcji dotacji unijnych na rozwój (odpowiednik środków przedakcesyjnych w Polsce). Efektem długofalowym ma być wzmocnienie obrazu samorządu w oczach społeczeństwa ukraińskiego, podniesienie jakości, dostępności i efektywność lokalnych usług publicznych, a także ograniczenie skali zjawisk korupcyjnych. Jednym z wielu warunków powodzenia reform na Ukrainie jest jak najszersze włączenie mieszkańców w decydowanie o sprawach samorządowych i uruchomienie potencjału lokalnych społeczności – co 25 lat temu zadecydowało o sukcesie reform samorządowych w Polsce. Jednym z kluczowych punktów programów pobytu ukraińskich gości w polskich miastach, obok zarządzania projektami, jest pokazanie tych mechanizmów.
Projekt wpisuje się m.in. w inicjatywę Prezydenta RP dot. polskiej pomocy dla Ukrainy oraz rządowy program wspierania reform na Ukrainie.
(tekst: Biuro ZMP)
Fot. Wojciech Grzędziński/ Kancelaria Prezydenta RP