Warsztaty upowszechniające metodę Planowania Rozwoju Instytucjonalnego
i jej wykorzystanie w kontroli zarządczej
Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (MSAP UEK) zaprasza na regionalne warsztaty poświęcone wykorzystaniu metody Planowania Rozwoju Instytucjonalnego (PRI) w procesie oceny kontroli zarządczej (KZ) w samorządach.
Warsztaty są realizowane w okresie od czerwca do października 2015 roku w różnych lokalizacjach w Polsce. Najbliższe warsztaty odbędą się w następujących miastach:
- Poznań (16 czerwca 2015 r.): Hotel Twardowski, ul. Głogowska 358a, tel: 61-83-99-810,
- Toruń (17 czerwca 2015 r.): Hotel Copernicus, ul. Bulwar Filadelfijski 11, tel: 56-611-57-00,
- Gdynia (18 czerwca 2015 r.): Hotel Best Western Plus Business Faltom, ul. Morska 362, tel: 58-77-65-500,
- Białystok (19 czerwca 2015 r.): Hotel Best Western Cristal, ul. Lipowa 3/5, tel: 85-74-96-151.
Kolejne warsztaty odbędą się w następujących miastach:
- Kraków
- Kielce
- Lublin
- Warszawa
- Wrocław
- Rzeszów
Szczegółowe informacje o datach, miejscach warsztatów, godzinach ich trwania oraz planach dotyczących innych lokalizacji będą sukcesywnie umieszczane na stronie www.pri.msap.pl (zakładka: Warsztaty).
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty dojazdu. Organizatorzy zapewniają w trakcie warsztatów: poczęstunek dla uczestników, materiały szkoleniowe (w tym publikacje: Podstawowe zagadnienia kontroli zarządczej. Poradnik dla jednostek samorządu terytorialnego; Analiza instytucjonalna gminy; Analiza instytucjonalna powiatu); dostęp do bazy benchmarkingowej metody PRI (login oraz kod). Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający udział w warsztatach.
Warsztaty są elementem upowszechniania rezultatów projektu Systemowe Wsparcie Procesów Zarządzania w JST realizowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji we współpracy z trzema uczelniami, w tym MSAP UEK.
Celem warsztatów jest prezentacja możliwości wykorzystania metody samooceny stanu zarządzania w jednostce samorządu (Metoda PRI) w procesie oceny kontroli zarządczej oraz zachęcenie władz samorządowych do jej stosowania. Metoda PRI pozwala na samodzielne zdiagnozowanie takich obszarów zarządzania jak: przywództwo i strategia, zarządzanie zasobami (m.in. finansami, mieniem, przestrzenią, procesami, technologiami informatycznymi), zarządzanie kapitałem ludzkim organizacji (m.in. doskonalenie zawodowe, motywowanie i ocena, etyka), partnerstwo z podmiotami zewnętrznymi oraz zarządzanie usługami publicznymi (administracyjnymi, społecznymi, technicznymi oraz wspieranie rozwoju gospodarczego). W kolejnych krokach metoda pozwala na przygotowanie planu rozwoju instytucjonalnego dla urzędu obejmującego priorytetowe działania oraz wybór i wdrożenie w perspektywie kilkuletniej narzędzi doskonalących. Pełna lista obszarów zarządzania i kryteriów oceny oraz dodatkowe informacje o PRI są dostępne na stronie www.pri.msap.pl.
Obecna edycja Metody PRI umożliwia dokonanie samooceny zarówno poziomu rozwoju instytucjonalnego gminy czy powiatu oraz poziomu, jak i spełnienia standardów kontroli zarządczej. Prace związane z wprowadzeniem do metody komponentu kontroli zarządczej były realizowane we współpracy z Ministerstwem Finansów, które zaakceptowało sposób oceny przyjęty w PRI i zachęca do jej stosowania. Ponadto w opinii Ministerstwa Finansów realizacja samooceny w ramach metody PRI (przeprowadzenie analizy instytucjonalnej) stanowi realizację standardu kontroli zarządczej w zakresie samooceny (standard E20), a raport z tej analizy uzupełniony o dodatkowe informacje dotyczące audytu wewnętrznego, wyników kontroli wewnętrznych czy zewnętrznych wypełnia standard uzyskanie zapewnienia o stanie kontroli zarządczej (standard E22).
Wykorzystanie aplikacji komputerowej do analizy instytucjonalnej pozwala na uzyskanie informacji o stanie realizacji standardów kontroli zarządczej określonych w załączniku do komunikatu nr 23 Ministra Finansów z 16 grudnia 2009 roku. Udzielenie odpowiedzi na kilka dodatkowych pytań pozwala natomiast na uzyskanie pełnej informacji o stanie kontroli zarządczej.
W ramach warsztatów Uczestnicy będą mieli możliwość zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie samodzielnego stosowania metody PRI oraz jej wykorzystania w kontroli zarządczej.
Ze względu na warsztatowy charakter spotkań liczba uczestników jest ograniczona, a o udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń (zgodnie z formularzem zgłoszenia). W związku z powyższym ograniczeniem zapraszamy maksymalnie po 2 osoby z jednego urzędu gminy czy starostwa powiatowego (do udziału w warsztatach są uprawnieni jedynie pracownicy tych właśnie urzędów).
Zgłoszenia osób delegowanych należy przesyłać do dnia 10 czerwca 2015 roku e-mailem do Biura Projektu w MSAP UEK na adres chrabasz@uek.krakow.pl . W razie pytań osobą do kontaktu w Biurze MSAP jest pani Anna Chrabąszcz (tel. 012 293 75 60).
Program warsztatów - do pobrania
Formularz zgłoszeniowy - do pobrania