
Szanowni Państwo,
Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w seminarium ,,Budżet partycypacyjny dla początkujących” w ramach projektu "Laboratorium budżetu partycypacyjnego", które odbędzie się w dniach 13-14 stycznia w Warszawie.
Celem spotkania będzie przekazanie uczestnikom wiedzy pomocnej w organizacji oraz wdrożeniu procesu budżetu partycypacyjnego/obywatelskiego w ich społecznościach.
Nasze zaproszenie kierujemy przede wszystkim do przedstawicieli samorządów miast, w których w najbliższym roku planowane jest uruchomienie procedury budżetu partycypacyjnego po raz pierwszy. Na seminarium zapraszamy także przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz aktywnych mieszkańców takich miejscowości. Zależy nam na zgromadzeniu osób, które mogą stanowić wsparcie dla lokalnych władz w trakcie przygotowywania i przeprowadzenia procesu partycypacyjnego w ich w mieście.
FORMA I TEMATYKA SEMINARIUM
Seminarium będzie miało charakter warsztatowo-prezentacyjny. Zapraszamy Państwa do aktywnego udziału w rozmowie na temat tego, jak najlepiej zorganizować i przeprowadzić budżet partycypacyjny/obywatelski. Będziecie mieli Państwo okazję wspólnie zastanowić się czy w ogóle takie mechanizmy są w samorządach potrzebne i czy można stawiać przed nimi bardziej długofalowe cele niż współdecydowanie o wydatkowaniu środków w poszczególnych latach budżetowych.
Za punkt wyjścia do rozmowy potraktujemy niedawno wydany przez Fundację ,,Stocznia” dokument ,,Standardy procesów budżetu partycypacyjnego w Polsce” (dostępny w wersji elektronicznej tutaj).
Ponadto, podczas seminarium swoimi doświadczeniami dotyczącymi organizacji budżetu partycypacyjnego/obywatelskiego i jej praktycznymi aspektami podzieli się z Państwem Monika Michniewicz kierująca Biurem Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miejskiego w Olsztynie odpowiedzialnym za prowadzenie procesu w mieście.
W trakcie seminarium będziemy się także zastanawiać w jaki sposób wykorzystywać nowoczesne narzędzia technologiczne w procesach budżetów partycypacyjnych /obywatelskich. Podczas seminarium zaprezentujemy Państwu przykłady zagranicznych i krajowych internetowych platform wspierających mechanizmy BP, a także zaprosimy do wspólnego zastanowienia się na jakich etapach BP i w jakiej formie wsparcie nowoczesnych technologii byłoby przydatne i wpływało korzystnie na funkcjonowanie procesów BP w Polsce.
Osobno pochylimy się także nad kwestią ewaluacji budżetów partycypacyjnych/ obywatelskich - spróbujemy wspólnie wypracować wskazówki, które pozwolą Państwu ewaluować przebieg kolejnych edycji Waszych procesów BP.
ZGŁOSZENIA NA SEMINARIUM
Osoby zainteresowane udziałem w seminarium prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego on-line do 3 stycznia. Formularz dostępny jest tutaj.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na seminarium, organizatorzy zastrzegają sobie prawo do podjęcia decyzji o ostatecznej liście uczestników dopiero po upływie terminu nadsyłania zgłoszeń.
INFORMACJE TECHNICZNO-LOGISTYCZNE
Seminarium odbędzie się w dniach 13-14 stycznia (wtorek-środa) w Warszawie, w siedzibie Pracowni Badań i Innowacji Społecznych ,,Stocznia” przy ul. Brackiej 20b. Rozpoczniemy we wtorek 13 stycznia o godz. 11.00, a zakończymy następnego dnia ok. godz. 15. 00.
Uczestnikom spoza Warszawy możemy zapewnić nocleg z 13 na 14 stycznia. Dlatego prosimy osoby chcące skorzystać z takiej możliwości o zaznaczenie odpowiedniej opcji w formularzu zgłoszeniowym. Na tej podstawie będziemy w stanie określić całościowe zapotrzebowanie uczestników i po zakończeniu rekrutacji poinformować o tym czy możemy w pełni na nie odpowiedzieć. Pokrycie kosztów noclegu będzie dostępne wyłącznie dla osób uczestniczących w wydarzeniu przez pełne dwa dni.
Jeśli ktoś z Państwa chciałby skorzystać z wsparcia w postaci pokrycia kosztów podróży na i z seminarium, prosimy o indywidualny kontakt drogą mailową na adres: abluj@stocznia.org.pl (tytuł informacji ,,zwrot kosztów podróży na seminarium”). Niestety nie jesteśmy w stanie zagwarantować refundacji kosztów dojazdu wszystkim uczestnikom, jednak tym z uczestników, dla których jest to warunek wzięcia udziału w wydarzeniu, postaramy się pomóc w miarę naszych możliwości.
Pytania dotyczące seminarium prosimy kierować drogą mailową na adres abluj@stocznia.org.pl lub telefonicznie (22) 100 55 94.
Serdecznie zapraszamy i łączymy pozdrowienia,
Zespół projektu Laboratorium budżetu partycypacyjnego