Samorządowcy ukraińscy w Polsce
6 października br. w Kancelarii Prezydenta RP odbyło się kolejne spotkanie samorządowców ukraińskich i polskich, biorących udział w projekcie ZMP i ŚZGiP, mającym na celu m.in. pomoc przy wdrożeniu reform decentralizacyjnych na Ukrainie...
c9d7b82fc3b6538f802c98f2a37368e60045c835.jpg

Samorządowcy ukraińscy w Polsce

W dniu 6 października br. w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się kolejne spotkanie grupy samorządowców ukraińskich i polskich, biorących udział w projekcie „Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE”, który jest wspólną inicjatywą Związku Miast Polskich i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W roku 2014 przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i jej Programu Study Tours to Poland. Po stronie ukraińskiej partnerem jest Związek Miast Ukrainy. W imieniu Prezydenta Bronisława Komorowskiego gości powitał Sekretarz Stanu Olgierd Dziekoński.

Projekt wpisuje się m.in. w inicjatywę Prezydenta RP dot. polskiej pomocy dla Ukrainy oraz rządowy program wspierania reform na Ukrainie. Przedstawiciele organizacji samorządowych biorą aktualnie udział w pracach zespołu pod kierunkiem posła Marcina Święcickiego, który wspomaga rząd ukraiński w przygotowaniu pakietu reform, w tym reformy samorządowej.

W realizację projektu zaangażowane są także samorządy członkowskie Związku Miast
Polskich i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W czerwcu i wrześniu dwie grupy  ukraińskich samorządowców gościły w Polsce. Ostatnia grupa (głównie burmistrzowie oraz dyrektorzy departamentów z ukraińskich miast: Kherson, Yuzhnoukrainsk, Charków, Bilgorod Dnistrovsky, Nikopol, Liubotyn, Chmielnicki, Skadovsk, Trostianets, Chuguiv oraz Buryn) rozpocznie 5-dniową wizytę studyjną w dziesięciu polskich miastach (Kutno, Bełchatów, Poznań, Brzeg, Bydgoszcz, Konstantynów Łódzki, Ciechanów, Gołdap, Swarzędz i Kleczew).

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji „Polska decentralizacja dzisiaj”, którą przedstawił ukraińskim gościom Andrzej Porawski, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich.  Mirosław Skórka, Dyrektor Programu Study Tours to Poland Kolegium Europy Wschodniej mówił o możliwościach korzystania ze środków PAFW oraz roli partycypacji obywatelskiej w polskich samorządach. Jan Hofmokl z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP wspomniał, że realizowany przez ZMP projekt jest częścią pomocy dla Ukrainy, będącej wspólną inicjatywą Prezydenta RP, instytucji rządowych i miast polskich. O swoich doświadczeniach w wykorzystaniu funduszy przedakcesyjnych na przykładzie miasta Torunia mówił Michał Korolko, obecnie członek Zarządu Woj. Kujawsko-Pomorskiego, dawniej pracownik Urzędu Miasta Torunia. W spotkaniu wziął też udział poseł Marcin Święcicki, który poinformował o pracach w ramach zespołu ekspertów ds. wdrażania reformy samorządowej na Ukrainie. W dyskusji goście ukraińscy wyrażali zainteresowanie polskimi doświadczeniami i nadzieję na głębokie zmiany decentralizacyjne w ich kraju. Istotne są też szersze kompetencje i bardziej stabilne zasilanie finansowe, które pozwalałoby na planowanie działań.

Celem projektu, jest przygotowanie jak najszerszej grupy samorządowców ukraińskich do wdrożenia zaplanowanych reform decentralizacyjnych oraz absorpcji dotacji unijnych na rozwój (odpowiednik środków przedakcesyjnych w Polsce). Efektem długofalowym ma być wzmocnienie obrazu samorządu w oczach społeczeństwa ukraińskiego, podniesienie jakości, dostępności i efektywność lokalnych usług publicznych, a także ograniczenie skali zjawisk korupcyjnych. Jednym z wielu warunków powodzenia reform na Ukrainie jest jak najszersze włączenie mieszkańców w decydowanie o sprawach samorządowych i uruchomienie potencjału lokalnych społeczności – co 25 lat temu zadecydowało o sukcesie reform samorządowych w Polsce. Jednym z kluczowych punktów programów pobytu ukraińskich gości w polskich miastach, obok zarządzania projektami, jest pokazanie tych mechanizmów.

(tekst: Biuro ZMP)

fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska Kancelaria Prezydenta RP