„Samorząd Miejski” nr 8 (294), wrzesień 2022
Tak trudnej sytuacji budżetowej jak obecnie w polskich samorządach jeszcze nie było. Miasta pogłębiają prowadzone od lat działania oszczędnościowe, Związek interweniuje. Zapraszamy do lektury najnowszego wydania miesięcznika „Samorząd Miejski”.
294.jpg
fot. Archiwum UM Zabrza

Kilkakrotnie wyższe ceny energii, niekorzystne zmiany podatkowe i realne zmniejszenie wpływów z PIT, rosnące ceny towarów, usług czy paliwa – z takimi problemami mierzą się miasta. Mimo, że od lat oszczędzają i ograniczają wydatki, teraz oszczędności będą być może musiały już dotknąć usług świadczonych dla mieszkańców.

We wrześniu Prezes ZMP zaapelował do Premiera o natychmiastowe zaprzestanie bezprawnej ingerencji Ministerstwa Infrastruktury w ustawowy proces weryfikacji i zatwierdzania taryf dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Wystąpił też do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Urzędu Regulacji Energetyki o pilne podjęcie stosownych działań w związku ekstremalnie wysokimi cenami prądu, a także do ministra Jacka Sasina o skuteczniejszy nadzór właścicielski nad państwowymi spółkami.

O taryfach za wodę i ścieki rozmawiała także Komisja Wspólna 29 września. Kwestiom związanym z energetyką poświęcone będzie specjalne, dodatkowe posiedzenie Komisji Wspólnej, które odbędzie się na początku października z udziałem właściwych ministrów. Samorządowcy zapowiedzieli, że chcą rozmawiać nie tylko o rekompensatach związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej, ale także o przetargach na zakup tej energii. Niektóre JST są bowiem w trakcie przetargów, a inne już podpisały umowy opiewające na dużo wyższe kwoty niż do tej pory. One również winny być objęte ewentualnym wsparciem.

W miesięczniku relacjonujemy I Samorządowy Kongres Internetu i Mediów Społecznościowych Local-SoMe’22, który odbył się 19 i 20 września w Mediatece w Tychach. Był współorganizowany przez Związek Miast Polskich oraz Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych (IBIMS). Wzięło w nim udział ponad 300 uczestników, wśród nich prezydenci i burmistrzowie, a także pracownicy urzędów samorządowych odpowiadający za komunikację z mieszkańcami.

Według badania CBOS, tylko 13% Polaków chciałoby mieszkać w dużym mieście. Pozostała część badanych wskazuje wieś lub małe i średnie miasta. W jaki sposób mogą one przyciągać nowych mieszkańców? Co decyduje o jakości życia w takich ośrodkach? Jak małe miasta radzą sobie z rewitalizacją? O tych problemach rozmawiano podczas konferencji „Poza metropolią” w Pleszewie - pierwszym w Polsce mieście 15-minutowym, które od kilku lat wdraża ideę miasta kompaktowego.

Wraz z prezydent Małgorzatą Mańką-Szulik zaglądamy do Zabrza, które właśnie w tych dniach przeżywa uroczyste obchody 100. rocznicy nadania praw miejskich. - Gdybym chciała zachęcać turystów spoza Śląska, żeby przyjechali do nas, to na pewno opowiedziałabym piękną historię o kulturze, ale również historię o zielonym Zabrzu – mówi pani prezydent.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY